Cilj ljubljanske mestne občine je v letošnjem letu plastične vrečke povsod, kjer je mogoče, postopoma nadomestiti z okolju prijaznimi. Začeli so v veliki mestni družini, konec lanskega leta pa so že predstavili kampanjo proti vrečkam, ki obremenjujejo okolje, na ljubljanskih tržnicah, pod geslom »nisem večna, sem pa zato manj tečna«.

V javnem podjetju Ljubljanska parkirišča in tržnice (LPT) so najemnikom stojnic in kupcem za začetek brezplačno razdelili 127.000 vrečk iz koruznega škroba. Ocenili so, da bo to zadostovalo za približno mesec dni, z januarjem pa naj bi strošek nabave vrečk že prevzeli branjevci in branjevke, a ti spremembe niso dobro sprejeli. Predvsem zato, ker so biološko razgradljive vrečke nekajkrat dražje od tistih, ki so jih uporabljali doslej.

Na koncu so v podjetju LPT sklenili, da sami prevzamejo naročanje vrečk, saj jih bodo lahko zaradi večjih količin dobili po ugodnejši ceni. Direktorica Mateja Duhovnik je potrdila, da so začeli postopek javnega naročila in da je v sklepni fazi. Ocenjujejo, da bodo v začetku aprila vrečke začeli prodajati branjevcem. Ker postopek še ni končan, cena vrečk še ni znana, a decembra je Duhovnikova zagotavljala, da naj bi jih najemnikom stojnic ponujali po nabavni ceni, saj je njihov namen predvsem spodbuditi trajnostni odnos. Najemniki imajo možnost, da si sami priskrbijo vrečke, vendar morajo paziti, da bodo na njih odtisnjeni certifikati, ki zagotavljajo biološko razgradljivost.

Najprej samo opozorila

»Na najemnikih je tudi odločitev, ali bodo podražili svoje pridelke ali pa bodo vrečke zaračunavali strankam,« je pojasnila Duhovnikova, ki je tudi zavrnila očitke, da tovrstne vrečke niso primerne za shranjevanje kislega zelja. Njeni sodelavci so to potrdili tudi v praksi, prav tako pa je to ob predstavitvi kampanje potrdila priljubljena zeljarica Marija Žabjek, ki je pozdravila uvedbo ekoloških vrečk, a jih na njeni stojnici še nismo opazili.

Dokler LPT ne konča postopka javnega naročila, najemnikom tudi ni treba spoštovati pravilnika, v katerem so določili uporabo biološko razgradljivih vrečk kot obvezno. Od aprila naprej naj bi tiste, ki se bodo upirali spremembi, najprej le opozarjali. Če v letošnjem letu ne bodo izločili plastičnih vrečk, ki za razgradnjo v naravi potrebujejo tudi več sto let, pa jih bodo kaznovali.

»Zavedamo se, da je okolju prijaznejša alternativa za branjevce dražja od plastičnih vrečk, in prav zato računamo na spremembo navad kupcev, da bodo na tržnico prišli s svojimi vrečkami in embalažo, v katero bodo spravili nakupljene dobrine,« je še poudarila Duhovnikova. Če vam je mar za lokalne pridelovalce zelenjave in sadja, naj bodo tudi biološko razgradljive vrečke šele vaša druga izbira. Na prvem mestu naj bodo košare, domača embalaža, vrečke za večkratno uporabo… Branjevci ne bodo nikogar zavrnili, saj bodo želeli razdeliti čim manj vrečk.