Le sedem delegatov je menilo, da si Karl Erjavec ne zasluži še četrtega mandata na čelu DeSUS, 203 pa so na sobotnem kongresu obkrožili njegovo ime, ki je bilo tokrat na volilnem lističu za predsednika stranke edino. Na podpredsedniškem mestu tudi v prihodnje ostaja poslanec Tomaž Gantar, pridružila pa sta se mu Jelka Kolmanič in Jožef Žnidarič.

»Današnji kongres je uvod v volilno kampanjo,« je navzočim in javnosti sporočil Erjavec. In dodal, da je DeSUS »tukaj in da bo še naprej ostal v našem političnem prostoru«. Na očitke, da v zadnjih letih za upokojence niso naredili nič, ki jih je zunaj stranke pogosto deležen, je Erjavec odgovoril, da se DeSUS »že 26 let v parlamentu osamljen bori za pravice upokojencev«. Poleg nadaljnje skrbi za njihove pokojnine in regres pa je izpostavil še nekatere projekte, ki se jih bo stranka lotila v prihodnosti.

DeSUS proti evru za TEŠ 6

Ker je treba nujno ugotoviti, kdo vse je odgovoren za bančno luknjo, bodo predlagali javno preiskavo o bankah, v katero naj bi vključili tudi izkušene tuje strokovnjake. Erjavec je zbrane seznanil s tem, da DeSUS ne bo podprl plačevanja evra za pokrivanje izgube TEŠ 6. Uvedba šoštanjskega evra bi namreč pomenila legalizacijo tamkajšnjih nepravilnosti in ponovno krajo davkoplačevalskega denarja. Glasen aplavz pa je požel njegov predlog, da bi – z namenom zagotavljanja večje varnosti – v stranki razpravljali o ponovni uvedbi služenja vojaškega roka. Vendar naj ta ne bi trajal več kot tri mesece.

Čeprav želi DeSUS v prihodnje bolj uspešno nagovarjati tudi mlade in srednjo generacijo, pa še naprej računa predvsem na upokojensko volilno bazo. Na sobotni kongres so tako povabili novega predsednika Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) Janeza Sušnika. Od več kot 600 tisoč upokojencev v Sloveniji jih je namreč v ZDUS kar 230 tisoč. Za primerjavo: na zadnjih državnozborskih volitvah, ko je stranka DeSUS dobila najvišjo podporo doslej, je zanjo glasovalo slabih 89 tisoč volilcev. Nekdanja predsednica ZDUS Mateja Kožuh Novak je pred volitvami julija 2014 Erjavčevo stranko javno podprla, Sušnik pa tega pred prihodnjimi volitvami ne namerava storiti. »Smo civilna družba in imamo nevtralno sredinsko vlogo. Koga kdo voli, je individualna zadeva,« pravi. A hkrati napoveduje, da bodo njihovi člani volili samo tiste, ki bodo za upokojence kaj naredili, DeSUS pa da je prvi, ki mora skrbeti zanje.

Bo Vilfan dobil ali plačal kosilo?

In kakšne možnosti ima DeSUS na prihodnjih volitvah? Po mnenju poslanke Julijane Bizjak Mlakar je prišel čas, da stranka upokojencev prevzame oblast. Tudi poslanec Peter Vilfan je v zadnjih mesecih stavil kar za nekaj kosil, da bo DeSUS na prihodnjih volitvah zmagal. Zdaj že nekdanji podpredsednik stranke Aleksander Geržina, ki bo v prihodnje vodil gospodarski odbor, v zmago sicer ne verjame, pričakuje pa, da bo dobila stranka vsaj dva poslanca več, kot jih ima zdaj (torej vsaj 13). »DeSUS je pripravljen, da se povzpne še više,« je napovedal tudi Erjavec.

Poslanec v evropskem parlamentu Ivo Vajgl je na vprašanje, ali meni, da bo pred prihodnjimi volitvami na levici spet nastala kakšna stranka novih obrazov, odgovoril, da je na tem političnem polu že veliko strank in da se mu drobitev ne zdi dobra. »Nisem za ustvarjanje novih strank, razumem pa, zakaj to počnejo na desnici. Glavna desna stranka sama sebi vedno znova zapira pot do prevzema oblasti in vladne odgovornosti ter poskuša lansirati neke proksi stranke, ki bi k desnemu izkupičku prispevale določen odstotek,« pravi Vajgl, ki meni, da bo levi center na oblasti tudi po prihodnjih volitvah.