Časnik Telegraph trdi, da so britanske in ameriške obveščevalne službe zbrale dokaze o ruski vpletenosti (na visoki ravni) v zaroto, katere cilja sta bila rušenje črnogorske vlade in atentat na Mila Đukanovića 16. oktobra lani, ko so bile v Črni gori parlamentarne volitve. Prevrat naj bi preprečili samo nekaj ur pred načrtovanim začetkom. Telegraph objavlja fotografijo, na kateri so skupaj domnevni vodja zarote Nemanja Ristić, tri lepotice in ruski zunanji minister Sergej Lavrov, ko je obiskal Srbijo. Objavlja tudi fotografije štirih moških, dveh Srbov in dveh Rusov, ki naj bi bili zadolženi za izpeljavo zarote, in fotografijo domnevnega nekdanjega zarotnika – pozneje »informatorja« vlade, Mirka Velimirovića.

O zaroti govorila tudi zunanja ministra Johnson in Tillerson

Telegraph piše, da so zarotniki načrtovali napad v črnogorskem parlamentu in da so nameravali ubiti tedanjega prozahodnega premierja Đukanovića. Zaroto naj bi zrežirala ruska varnostna služba z blagoslovom in podporo Moskve, da bi preprečila pridružitev Črne gore Natu. Napad bi, tako britanski časnik, povzročil veliko prelivanja krvi in pahnil Črno goro v kaos. Trditve Telegrapha so se časovno ujele z rusko kritiko Nata kot »institucije iz hladne vojne, katere širitev je pripeljala do napetosti v Evropi, kakršnih ni bilo pretekla tri desetletja« (besede ministra Lavrova). Visoki britanski vladni viri so za časnik povedali, da je načrtovani prevrat v Črni gori najbolj očiten med najnovejšimi primeri vse bolj agresivnega ruskega vmešavanja v zahodne zadeve. O domnevni zaroti naj bi se prejšnji teden med prvim srečanjem iz oči v oči pogovarjala zunanja ministra Velike Britanije in ZDA, Boris Johnson in Rex Tillerson.

Interpol išče Rusa, domnevno vpletena v zaroto, o katerih črnogorska vlada trdi, da sta agenta ruske varnostne službe. Telegraph trdi, da sta več mesecev novačila in opremljala zarotnike – majhne skupine srbskih nacionalistov, ki naj bi načrtovali napad na parlamentarno poslopje, oblečeni v uniforme lokalne policije.

Previdni organizatorji

Britanske in ameriške obveščevalne službe, ki so jih črnogorske oblasti prosile za pomoč pri razkrivanju zarote, naj bi zbrale dokaze o ruski krivdi na visoki ravni. Šifrirani telefonski klici, elektronska pošta in pričevanja nekdanjih zarotnikov, ki so postali informatorji, zdaj tvorijo kazensko preiskavo proti 21 zarotnikom, ki so obtoženi terorizma in priprave dejanj proti ustavni ureditvi Črne gore. V Kremlju odločno zanikajo vpletenost, črnogorski javni tožilec – tako Telegraph – pa v javnosti ni šel tako daleč, da bi obtožil ruske oblasti, je pa obtožil ruske nacionaliste. Del črnogorske proruske opozicije v času, ko se veliko govori o lažnih novicah in alternativnih dejstvih, trdi, da je domnevni udar »ponaredek«. Telegraph tudi piše, da so po vladnih virih zaroto načrtovali tako, da bi jo organizatorji lahko zanikali in krivdo pripisali izobčenim ruskim agentom in nacionalistom.