Domnevni poskus državnega udara na dan črnogorskih parlamentarnih volitev 16. oktobra lani, ko so prijeli 20 oseb s srbskimi potnimi listi, je te dni doživel nov vrhunec. Specialno tožilstvo trdi, da ima dovolj dokazov za odvzem poslanske imunitete poslancema opozicijske Demokratske fronte Milanu Kneževiću in Andriji Mandiću. Tožilstvo trdi, da sta sodelovala v načrtih za nasilen prevzem oblasti, če bi na volitvah znova zmagala Đukanovićeva Demokratska stranka socialistov (DPS), kar se je tudi zgodilo.

Z orožjem bi morala v parlament

Poslanca sumijo, da bi morala v trenutku, ko bi se pred parlamentom zbrala množica, nezadovoljna z novo Đukanovićevo zmago, izkoristiti preboj protestnikov skozi policijski kordon in z orožjem vstopiti v poslopje ter zadržati vodilne politike. Druga skupina bi morala zasesti druge pomembne državne ustanove.

Kljub protestom opozicije in nekaj deset ljudi v središču Podgorice so v sredo v parlamentu izglasovali odvzem imunitete poslancema. Že na seji in po njej je v dvorani in na hodnikih skupščinskega poslopja prišlo do fizičnega obračunavanja, pri čemer so izstopali poslanci opozicije, ki so kolege iz DPS zmerjali z izdajalci in strahopetci. Nekaj so jih morali odpeljati k sodniku za prekrške. Razmer pa do vrelišča ni pripeljal samo odvzem imunitete, ampak tudi ostro nasprotovanje opozicijskih strank, večinoma prosrbskih, vstopu Črne gore v Nato. Afera je dobila tudi mednarodne razsežnosti, saj se je oglasil funkcionar Putinove Enotne Rusije Sergej Železnjak, ki je izjavil, da bi prijetje poslancev in vstop države v Nato lahko »povzročila v Črni gori katastrofo z najbolj tragičnimi posledicami, da režim v Črni gori duši demokracijo in da je čista provokacija, da v črnogorskem parlamentu glasujejo o odvzemu imunitete poslancema prav na dan državnosti sosednje Srbije«. Železnjak ni pojasnil, kakšna je zveza med srbskim praznikom in glasovanjem v črnogorskem parlamentu.

Strasti je malo pomirila četrtkova odločitev vrhovnega javnega tožilca Ivice Stankovića, ki je sklenil, da prijetje poslancev ni potrebno, saj sta napovedala, da bosta prostovoljno prišla pred preiskovalnega sodnika. A so se oglasili nekateri politiki in analitiki, ki pravijo, da je bila to politična poteza, ki je povozila pravo in enakost pred zakonom, saj takšnega odpustka niso dali nikomur drugemu od osumljenih za pripravo državnega udara.