Potem ko so v začetku letošnjega leta na ljubljanski mestni občini objavili javni natečaj za idejne rešitve za postavitev spomenika akademiku Jožetu Toporišiču ter pravniku in politiku Francetu Bučarju, je strokovna komisija zdaj med prispelimi idejami izbrala najboljše.

Poklon akademiku in slovenščini

Občina načrtuje, da bo spomenik vodilnemu slovenskemu jezikoslovcu druge polovice 20. stoletja in pomembni osebnosti slovenske sodobne zgodovine Jožetu Toporišiču stal na severnem delu južnega zidu Foersterjevega vrta pri ljubljanski filozofski fakulteti.

Strokovna komisija je bila pri izbiri zamisli pozorna predvsem na prepoznavnost osebe in njene identitete, primernost in koncept umestitve v prostor ter izpovednost postavitve. Med prispelimi idejnimi rešitvami je komisija kot najboljšo izbrala spomenik, kot sta si ga zamislila umetnika Nika Oblak in Primož Novak.

Tandem, ki na področju sodobne umetnosti skupaj ustvarja že od leta 2003, je navdih za spomenik bolj kot v podobi Jožeta Toporišiča iskal v pomenu njegovega dela in v njegovem prispevku k razvoju slovenskega jezikoslovja. »Spomenik simbolizira list papirja oziroma odprto knjigo in je namenoma minimalističen, da ohrani distanco do obstoječih arhaičnih arhitekturnih elementov Foersterjevega vrta,« sta o svojem delu povedala avtorja, ki se z zamislijo za spomenik nista poklonila le akademiku, temveč tudi slovenščini, saj sta na spomeniku izpostavila tudi Toporišičeve besede: Mislim, da je treba slovenski jezik raziskovati enostavno zato, ker je to naša materinščina, in tudi gledati, da se ohrani za vse čase.

Spomenik Bučarju bo na Trgu narodnih herojev

Spomenik politiku in pravniku Francetu Bučarju želi občina postaviti na Trgu narodnih herojev ob stavbi državnega zbora, kjer od leta 2009 že stoji tudi spomenik predsedniku slovenske vlade med letoma 1967 in 1972 Stanetu Kavčiču.

Komisija je odločila, da je med prispelimi ponudbami vse kriterije – prepoznavnost osebe in njegove identitete ter prepoznavnost značaja in izpovednosti izraza – najbolje izpolnila idejna rešitev, pod katero se je podpisal kipar Metod Frlic. »Portret je bolj realističen, da se poda k že obstoječemu kipu Staneta Kavčiča,« je pojasnil avtor izbrane zamisli za spomenik Francetu Bučarju in dodal, da je želel ujeti predvsem politikov »razmišljujoč pogled«.