Zdravniki napovedujejo nadaljevanje stavke 6. marca, če v vladi medtem ne bodo prisluhnili njihovim zahtevam. Stavko so konec lanskega leta zamrznili, a so z dosedanjimi pogajanji nezadovoljni, tudi nova vladna izhodišča pa po njihovem ne upoštevajo lanskega dogovora. Tokrat dela ne bi omejili na 40 ur na teden, kot so storili ob stavki konec lanskega leta, ampak bi zdravili le še tiste bolnike, ki so po zakonu iz stavke izvzeti. Med drugim to velja za nujne primere, starejše, otroke in nosečnice.

Kuštrin: Za zdaj ne vidimo druge poti

»Slabo bi bilo, da bi do stavke prišlo. Radi bi se ji izognili, a za zdaj ne vidimo druge poti. Zavedamo se, da bodo prizadeti bolniki, ob tem da je čakalne dobe za preiskave in operacije podaljšalo že letošnje obolevanje za gripo. Ujetniki sedanjega zdravstvenega sistema in vlade pa smo tako zdravniki kot bolniki,« je dejal predsednik sindikata zdravnikov Fides Konrad Kuštrin, ki dopušča možnost dogovora v prihodnjih tednih.

Voljo za to bo morala po njegovem pokazati vlada, v kateri danes po opažanju Kuštrina nimajo enotnih stališč. To otežuje pogajanja o prihodnjem položaju zdravnikov: »Na pogajanja ne pridejo s konsistentnim predlogom.« Vlada je potrebovala kar devet tednov, da je sprejela izhodišča za tarifni del pogajanj o kolektivni pogodbi, ugotavlja Kuštrin. A ta so po njihovi oceni zelo podobna izhodiščem lanskega junija, ki so jih že v celoti zavrnili. O nekaterih točkah, o katerih bi se morali pogajati, pa stališč očitno sploh še nima, še opažajo v Fidesu.

Včerajšnjim pogajanjem, ki so jih nezadovoljni zdravniki hitro zapustili, se je pridružil tudi sindikat družinskih zdravnikov Praktikum. Družinski zdravniki so že januarja začeli protestno dodatno napotovanje svojih bolnikov v bolnišnice, ki ga pojasnjujejo s prelomljenimi obljubami ministrstva za zdravje. V tokratnih vladnih izhodiščih v obeh sindikatih posebej pogrešajo rešitve za mlade zdravnike in variabilno nagrajevanje na podlagi standardov in normativov iz tako imenovane modre knjige, ki določajo primeren tempo dela zdravnikov.

Ministrstvo: V Fidesu niso želeli prisluhniti

Na ministrstvu za zdravje zatrjujejo, da so vladna izhodišča upoštevala sporazum s Fidesom o prekinitvi stavkovnih aktivnosti. Med drugim predvidevajo boljše vrednotenje dela mladih zdravnikov, manjšo vlogo dolžine specializacij, zaradi katere so bili doslej družinski zdravniki plačani slabše, in možnost dodatnih napredovanj.

»Obžalujemo, da je sindikalna stran današnja pogajanja zapustila še pred njihovim začetkom. Fides ni želel prisluhniti novemu vladnemu predlogu sprememb tarifnega dela kolektivne pogodbe,« so pristavili na ministrstvu. Vladna pogajalska skupina po njihovem zato tudi ni mogla pojasniti, kako bodo uresničeni drugi deli dogovora.