Skrbno sestavljen itinerar obiska v Rusiji bo slovenski predsednik Borut Pahor po današnjih srečanjih v Sankt Peterburgu končal z jutrišnjim postankom v Kijevu, kjer se bo srečal z ukrajinskim kolegom Petrom Porošenkom. S predhodnimi pogovori z nemško kanclerko Angelo Merkel in predsednikom Joachimom Gauckom je odgovor na povabilo ruskega predsednika Vladimirja Putina ob lanskem poletnem srečanju pri kapelici pod Vršičem ovil v spravno misijo, ki naj bi predvsem pripomogla k izboljšanju povsem skrhanih odnosov med Rusijo in Evropsko unijo. Z močno gospodarsko delegacijo, ki jo je kot predhodnico v Moskvo dan prej že pripeljal zunanji minister Karl Erjavec, pa je zadostil tudi interesom tistih slovenskih podjetij, ki so jih evropske sankcije zaradi krimskih dogodkov v minulih letih oklestile pričakovanih prihodkov v poslovanju z Rusijo.

Pričakovan razcvet gospodarskega sodelovanja

Pahor se je po državniškem sprejemu na moskovskem letališču najprej sešel na dvostranskih pogovorih z gostiteljem Vladimirjem Putinom, s katerim sta izmenjala mnenja o gospodarskem sodelovanju ter aktualnem dogajanju v svetu s poudarkom na kriznih žariščih v Siriji, Libiji in Ukrajini ter odnosih med EU in Rusijo. Slovenski predsednik je po navedbah STA pri slednjih poudaril, da je umiritev razmer v Ukrajini nujna za izboljšanje teh odnosov, Putin pa ga je seznanil s tamkajšnjim najnovejšim dogajanjem ter ob ponovni eskalaciji spora izpostavil nujo spoštovanja dogovora iz Minska.

Bolj vsebinski so bili gospodarski pogovori, pri čemer je Pahor izrazil zadovoljstvo s podpisom enajstih pogodb med slovenskimi in ruskimi podjetji ter izrazil upanje, da se bo blagovna menjava kmalu vrnila na raven pred uveljavitvijo evropskih sankcij, ki jo je skoraj prepolovila. Putin je na tiskovni konferenci tudi omenil, da se njihov energetski Gigant Gazprom s slovenskimi partnerji pogovarja o novi petletni pogodbi o dobavi zemeljskega plina Sloveniji, omenil pa tudi sodelovanje ruskih železnic pri posodobitvi slovenskih železnic in gradnji drugega tira železniške proge med Divačo in Koprom ter sodelovanje ruskih podjetij pri prenovi ljubljanske toplarne, ki bi s trdih goriv prešla na plin.

Ukrajinski kamen spotike

Pahor se je danes v Moskvi srečal še z ruskim premierjem Dmitrijem Medvedjevom. Slednji je ocenil, da so odnosi med Rusijo in Slovenijo zelo dobri in zgrajeni na zgodovinskem prijateljstvu. »Na žalost tega ne morem reči za odnose z EU. Vsi poznamo razloge. Upam, da bomo to premagali. Vsi upamo, da bodo za te odnose prišli boljši časi,« je dodal.

Pahor mu je odvrnil, da so odnosi med Slovenijo in Rusijo najboljši mogoči, o odnosih med Rusijo in EU pa je dejal: »Če hočemo, da se bodo razvili v polni meri, kot si želimo, je neizogibno, da se uredijo zadeve v vzhodni Ukrajini. Z iskreno željo obeh strani to ni nemogoče. To bi pomenilo veliko sprostitev, politično, gospodarsko, socialno, varnostno, in seveda bi dalo odnosom med našima narodoma nov zagon. Upamo, da bomo temu priča.« Slovenski predsednik je med obiskom v Moskvi pred Kremljem položil venec na grob neznanega junaka, kasneje pa nagovoril še udeležence rusko-slovenske poslovne konference, ob robu katere je več slovenskih podjetij podpisovalo pogodbe z ruskimi partnerji v predvideni skupni vrednosti več kot pol milijarde evrov. Ob Pahorjevem obisku je največji ruski poslovni dnevnik Komersant izšel s prilogo Slovenija vabi, ki je posvečena predstavitvi slovenskih podjetij in možnostim sodelovanja z njimi. Predstavlja tudi Slovenijo kot turistični cilj.