Nekdanje skladišče ob Zaloški cesti, nasproti Centra kulture Španski borci in nedaleč stran od ljudske kuhinje Pod strehco, je v začetku letošnjega leta ponovno zaživelo. »Skupna točka« piše ob ljubkem srcu, ki že pri vhodu razkriva, da se za poslikanimi okni skriva nekaj srčnega. Gre za novi večgeneracijski center, ki sta ga s skupnimi močmi in izkušnjami vzpostavili dve srčni organizaciji: Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste - Polje in Slovenska filantropija.

Obe že vrsto let delata z ranljivimi skupinami, zato se zavedata, kako je za dvig kakovosti življenja pomembno povezovanje skupnosti in kako so socialni stiki pomembni, da se prepreči zdrse v izključenost in revščino. »Takšna skupna točka je potreba družbe. To je tisto, za kar smo se zavzemali že leta. Izjemno pomembno je, da ranljive skupine povezujemo z ljudmi, projekti in programi, ki jih lahko zaščitijo in ki jim lahko pomagajo,« je ob včerajšnjem odprtju centra dejala Anita Ogulin, predsednica Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste - Polje, ki postaja osrednja slovenska humanitarna organizacija za pomoč družinam v stiski. Njihovi majhni prostori na bližji Proletarski so tako že dolgo premajhni za vse njihove aktivnosti in vedno večje število uporabnikov.

Pomoč pri birokraciji

Skupna točka na Zaloški cesti 54 naj bi po željah partnerjev postala center srečevanja in združevanja različnih generacij in socialnih ozadij. »Namenjena je čisto vsem, ki si želijo druženja, starim in mladim, izobraženim in neizobraženim… In vse vsebine so brezplačne,« je poudarila Tanja Petek, sekretarka zveze in vodja centra. V njem se že od tretjega januarja učijo, plešejo, telovadijo, se družijo ob kavi in čaju, pilijo gledališko igro. Vsakodnevno organizirajo varstvo otrok, načrtujejo pa tudi različne delavnice, od kuharskih do računalniških, in treninge socialnih veščin. Velika pridobitev pa je tudi info kotiček, kjer bodo vsem, ki to potrebujejo, pomagali pri izpolnjevanju birokratskih obrazcev, je dodala Petkova »Opažamo, da ljudje, ko se znajdejo v stiski, ne vedo, kam se obrniti. Ne vedo, kje sploh začeti, ali pa mislijo, da temu ne bodo kos. Tako mnogi sploh nimajo socialnih transferjev, čeprav so do njih upravičeni.« V novih prostorih nameravajo zato nadaljevati z delavnicami funkcionalnega opismenjevanja, delavnicami za izboljšanje zaposlitvenih možnosti, delavnicami za samopomoč in krepitev starševskih kompetenc.

Tudi medkulturno povezovanje

Pri delu na terenu jim zelo pomagajo študenti fakultete za socialno delo, pri izvajanju vseh aktivnosti pa so nepogrešljivi prostovoljci. Teh se, kot je povedala Petkova, javlja vedno več in vedno več je starejših z bogatimi izkušnjami, pa tudi brezposelnih, ki se zavedajo, da se ne smejo zapreti med štiri stene. Strah, da ne bi pritegnili dovolj dobrosrčnih ljudi, pa je zdaj sploh odveč tudi zato, ker v projektu sodeluje Slovenska filantropija. Izvršna direktorica Tereza Novak je pojasnila, da bodo prispevali svoje izkušnje z medgeneracijskim povezovanjem in z delom z migranti, ki so sploh vabljeni v skupno točko na druženje.

Dobre prakse obeh humanitarnih organizacij pa se ne bodo prepletle le v Mostah, kjer je sedež večgeneracijskega centra Skupna točka, ampak tudi po različnih krajih v osrednji Sloveniji. V okviru projekta bodo dejavnosti v kratkem začele potekati še na Cesti dolomitskega odreda, kamor se bo Slovenska filantropija preselila v naslednjem tednu, v Grosupljem, Logatcu in na Vrhniki. Poleg vseh štirih občin je sredstva za projekt prispevalo pristojno ministrstvo, del pa se bo stekel iz evropskega socialnega sklada. Ministrica Anja Kopač Mrak je pojasnila, da petletni program za socialno vključevanje ranljivih skupin predvideva 15 tovrstnih centrov po celi državi. Do leta 2021 je zanje rezerviranih 8,6 milijona evrov.