»Slovesno prisegam, da bom zvesto opravljal naloge predsednika ZDA in bom po svojih najboljših močeh ohranjal, ščitil in branil ustavo Združenih držav. Tako naj mi pomaga Bog,« je z roko na Bibliji prisegel Donald Trump in začel štiriletni predsedniški mandat. Ob njem je bila družina, poleg žene Melanie tudi njegovi otroci, med njimi najmlajši sin Barron ter tudi Melaniina starša.

»Pozabljeni ne bodo več pozabljeni«

Trump je v nagovoru, ki so ga nakateri analitiki že označili za netipičnega, Američanom obljubil, da bo skupaj z njimi Ameriko spet naredil veliko, močno, bogato, ponosno in varno. Medtem ko je Washington cvetel, ljudje po Ameriki niso imeli česa praznovati, je dejal Trump in dodal: »To se bo zdaj spremenilo. Ta trenutek je vaš.«

»20. januar 2017 bo v zgodovini dan, ko so ljudje spet prišli na oblast v tej državi. Pozabljeni ne bodo več pozabljeni,« je dejal. Američanom je obljubil, da ga bo vodila vizija »najprej Amerika«. Kot je dejal, so ZDA veliko let subvencionirale druge vojske, v tujini so porabile milijarde, branile so meje drugih, na njihov račun so bogatele druge države, v Ameriki pa so se zapirale tovarne, milijoni ljudi so ostajali brez dela, ameriška infrastruktura se je sesuvala. »Vse to je zdaj preteklost,« je zatrdil in napovedal, da bodo ZDA poslej najprej upoštevale svoje interese. »Naše načelo naj bo kupuj ameriško in najemaj ameriško,« je dejal.

Trump je še dejal, da je konec obdobja politikov, ki so govorili, a ničesar naredili. »Čas praznega govorjenja je končan.«

Na prisegi so bili navzoči nekdanji predsedniki Jimmy Carter, George W. Bush in Bill Clinton s soprogo Hillary, Trumpovo volilno tekmico. 67 demokratskih kongresnikov je zavrnilo udeležbo na inavguraciji. Nekateri mediji so poročali, da so bili organizatorji zadnje dni prisiljeni zastonj deliti vstopnice na dogodek, ker bi bilo sicer premalo ljudi.

Kam dati darilo?

Srečanje bodočega in zaenkrat še aktualnega prvega para ZDA je bilo malce nerodno - Melania se je z Michelle želela rokovati, a jo je ta kar objela. Za darilo, ki ga je prejela Michelle, in ni vedela, kam naj ga posparvi, pa je poskrbel kar njen soprog. Odhajajoči predsednik je pred tem še zadnjič zapustil Ovalno pisarno, v kateri je, kot veleva tradicija, svojemu nasledniku pustil pismo. Ob odhodu se je s preprostim »Hvala« zahvalil Američanom, na vprašanje zbranih novinarjev, ali čuti nostalgijo, pa je odgovoril: »Seveda.«

Veliko (modnih) oči je danes uprtih tudi v Melanio Trump, bodočo prvo damo v ZDA, ki si je za najpomembnejši dan v soprogovi karieri nadela nebeško modro obleko ameriškega oblikovalca Ralpha Laurena. Številni njeno obleko že primerjajo z oblekami, kakršne je nosila Jacqueline Kennedy.

Protestniki razbijali izložbe in razgrajali

Organizatorji so v Washingtonu pričakovali okoli 850.000 obiskovalcev (na prvi inavguraciji Obame se jih je zbralo 1,8 milijona), med katerimi so bili tako Trumpovi podporniki kot nasprotniki.

Razlika med udeležbo na inavguraciji Obame leta 2009 in Trumpa danes:

V središču Washingtona, v ulicah nedaleč od Kapitola, je prišlo do incidenta med več sto protestniki, ki nasprotujejo Trumpu, in policijo. Protestniki, oblečeni v črno, so metali kamenje in razbili več oken, policija pa jih je razgnala s solzivcem.

200 milijonov dolarjev vredna inavguracija

Za varnost na slovesnosti je danes skrbelo okoli 28.000 policistov z vse države, za kar naj bi organizatorji namenili kar 100 od okoli 200 milijonov dolarjev, na kolikor ocenjujejo stroške letošnje inavguracije. Donatorji so brali okoli 90 milijonov dolarjev, ostalo bodo poravnali z davkoplačevalskim denarjem. Zanimivo je, da bo v primerjavi s prejšnjimi inavguracijami ta veliko manj razkošna, z manj (ali skoraj nič) zvezdniškimi nastopi, ter zgolj tremi gala plesi.

Za najdražjo vstopnico na enega od plesov, ki vključuje tudi »večerjo ob svečah« s predsednikom Trumpom in soprogo ter podpredsedniškim parom, je bilo treba odšteti milijon dolarjev. Sicer pa so bile povprečne cene za vstopnice za plese med 150 in 1000 dolarji na osebo.