Trump je soprogu hčere Ivanke najbolj zaupal tudi že med kampanjo, zraven je bil na pomembnih sestankih, z njim se običajno posvetuje še ob koncu delovnega dne. V nasprotju s člani kabineta Kushner ne potrebuje potrditve senata za položaj svetovalca, na katerem ne bo prejemal plače.

Demokratski predstavniki pravosodnega odbora predstavniškega doma ameriškega kongresa so ministrstvo za pravosodje že pozvali k preučitvi Trumpove poteze, saj gre po njihovem mnenju za nepotizem in konflikt interesov. Čeprav se bo Kushner moral ločiti od svojega nepremičninskega podjetja Kushner Companies in medijskega podjetja Observer Media, pa Trumpova odločitev vzbuja negodovanje. »Čeprav je Kushner usposobljen za ta položaj, pri zaposlovanju sorodnikov vedno nastane težava pri vprašanju – zakaj,« je komentiral CNN-ov svetovalec Larry Noble. Gre namreč za klasično zlorabo avtoritete pri zaposlovanju, razlaga. Ameriški zakoni proti nepotizmu na visokih vladnih položajih po mnenju Trumpovih in Kushnerjevih odvetnikov v tem primeru ne veljajo, ker gre za Belo hišo. Noble pa meni, da je bil zakon napisan tudi zato, da predsednik ne bi mogel zaposlovati svojih sorodnikov.

Podobne odločitve so v preteklosti že burile duhove v ameriški politiki. Bill Clinton je na primer leta 1993 svojo soprogo Hillary Clinton postavil na čelo odbora za zdravstveno reformo. Nekdanji predsednik John F. Kennedy pa je 1960 svojega brata Roberta imenoval za generalnega državnega tožilca.

Ameriški senat sicer danes začenja zaslišanja kandidatov za najvišje položaje v Trumpovi vladi.