Občinska komisija za postavitev javnih spomenikov – obeležij na območju ljubljanske mestne občine je na seji avgusta lani dala soglasje k postavitvi dveh spominskih obeležij. Postaviti ju želijo akademiku in jezikoslovcu prof. dr. Jožetu Toporišiču ter pravniku in politiku prof. dr. Francetu Bučarju. Na mestni občini zdaj zbirajo idejne rešitve za obeležji, vsi zainteresirani pa jih na občino lahko pošljejo do konca meseca.

Toporišičev kip pri filozofski fakulteti

Kot je predlagala strokovna komisija, bo spomenik Toporišiču »sodobna kiparska upodobitev« priznanega jezikoslovca. Kip bodo postavili ob severnem delu južnega zidu Fosterjevega vrta pri ljubljanski filozofski fakulteti.

Na občini prijavitelje pozivajo, naj pri snovanju upoštevajo tako sodobno kiparsko in arhitekturno oblikovano likovno rešitev kot tudi pomen Toporišičevega dela. Toporišič je bil vodilni slovenski jezikoslovec druge polovice dvajsetega stoletja, napisal je Slovensko slovnico, ki je prvič izšla leta 1976, s predavanji na filozofski fakulteti pa pomagal pri vzgoji številnih rodov slovenistov.

Spomenik Bučarju na Trgu narodnih herojev

Iz razpisne dokumentacije je razvidno, da bodo avtorji treh najboljših idejnih rešitev za postavitev spomenika denarno nagrajeni. Prejemnik prve nagrade bo tako prejel 2000 evrov, medtem ko bosta avtorja za drugo- in tretjeuvrščeno zamisel prejela 1800 oziroma 1500 evrov.

Spomenik bodo v prestolnici postavili tudi v čast pravniku in politiku Francetu Bučarju. Zanj so na občinskem oddelku za kulturo o v obrazložitvi zapisali, da je »ena najpomembnejših osebnosti slovenske sodobne zgodovine«. Na ljubljanski mestni občini so starosti slovenske politike, prvemu demokratičnemu predsedniku slovenske skupščine in soavtorju slovenske ustave že leta 2009 podelili naziv častnega meščana. Zdaj na občini načrtujejo še postavitev spomenika, ki bo predvidoma stal na Trgu narodnih herojev ob parlamentu. Tudi avtorji treh najboljših predlogov za to obeležje bodo denarno nagrajeni. Prejemnik prve nagrade bo dobil 1500 evrov, druga nagrada je 1200, tretja pa 1000 evrov. Idejne rešitve za obe obeležji na občini zbirajo do 31. januarja.