Štajerski policisti so po izjemno hudi poškodbi 14-letnega Martina, ki je prejšnji teden pretresla Slovenijo, izsledili 20-letnika iz Šentjurja, ki naj bi Martinu prodal usodno petardo. Vse pa kaže, da je 20-letnik prepovedano petardo, ki je Martinu odtrgala obe roki in mu hudo poškodovala tudi vid in sluh, kupil od 30-letnika iz okolice Domžal, pri katerem so policisti našli 600 kilogramov prepovedane pirotehnike.

»Preverjamo okoliščine, ki kažejo na to, da je 20-letnik večjo količino pirotehničnih izdelkov zaradi nadaljnje preprodaje kupil na ljubljanskem območju,« je potrdila Milena Trbulin s celjske policijske uprave. Po naših neuradnih informacijah se policijsko poročilo nanaša prav na domžalskega preprodajalca, o katerem smo že obširneje poročali, saj Domžalčan po naših neuradnih informacijah več kot pol tone prepovedanih petard ni skladiščil doma, temveč naj bi jih hranil v skladišču v okolici ljubljanskih Črnuč. Za 30-letnika smo neuradno izvedeli, da naj bi letos najverjetneje uspešno preprodal že za celo tono prepovedanih petard, vendar je vprašanje, ali mu bo to mogoče dokazati.

Prekršek ali kaznivo dejanje?

Celjski policisti so v preiskavi eksplozije, ki je hudo poškodovala mladega Štajerca, mimogrede pa tudi povsem razdejala njegovo sobo, najprej prišli do 20-letnika, za katerega se je izkazalo, da je petarde preprodajal na območju Šentjurja – tudi mladoletnikom. Na njegovem domu so našli 3500 različnih pirotehničnih izdelkov.

Kot nam je pojasnila Trbulinova, celjski kriminalisti 20-letnika trenutno preiskujejo zaradi sumov povzročitve splošne nevarnosti (vezano neposredno na 14-letnikovo nesrečo) in nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksploziva po kazenskem zakoniku. Kar je zanimivo predvsem zato, ker so ljubljanski policisti ob razkritju 30-letnega glavnega dobavitelja pojasnili, da ga lahko za zdaj preganjajo le za prekršek, morebitno kaznivo dejanje pa bo lahko opredelila šele natančnejša analiza snovi.

Prepoved petard ureja zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih ter določa globo, nikjer pa ni eksplicitno zapisano, v kakšnih okoliščinah bi lahko šlo tudi za kaznivo dejanje. Po eni strani se zdi nenavadno, če bi bilo skladiščenje pol tone močnih prepovedanih petard le prekršek, po drugi pa bilo bržkone podobno nenavadno, če bi vsaka na črnem trgu prodana petarda pomenila kazenski postopek.