Velika Britanija je prva država, kjer je dovoljena kombinacija umetne oploditve in genske modifikacije, s katero želijo znanstveniki preprečiti prenos smrtno nevarnih gensko povzročenih bolezni z matere na otroka.

Zgornji dom britanskega parlamenta je namreč že februarja lani z veliko večino odobril za nekatere sporni postopek spočetja otrok z uporabo DNK treh ljudi, zdaj pa je zeleno luč postopku, v javnosti znanemu predvsem pod imenom otrok treh staršev, dala tudi britanska komisija, ki nadzoruje postopke oploditve. Kot poroča britanski časopis The Guardian, lahko zdaj britanske bolnišnice kljub številnim pomislekom nasprotnikov postopka začnejo pridobivati dovoljenja, ki jih potrebujejo za začetek izvajanja nove tehnike oploditve. Prvi otroci, spočeti z genskim materialom treh staršev, bi se po napovedih strokovnjakov lahko na Otoku rodili še pred koncem prihodnjega leta.

DNK darovalke ne vpliva na videz otroka

Kot poroča britanski časopis, so zdravniki v Newcastlu že napovedali, da bodo poskušali pridobiti licenco, s katero bodo lahko ženskam z mitohondrijsko boleznijo, zaradi katere imajo lahko potem njihovi potomci smrtno nevarne okvare ali bolezni, ponudili poskusno zdravljenje, imenovano terapija nadomeščanja mitohondrijev (mitochondrial replacement therapy – MRT). Ob splošni licenci bodo morali zdravniki za vsako zdravljenje ženske, ki se bo odločila za tovrstno oploditev, pridobiti še posebno dovoljenje. Prve terapije bi lahko začeli že spomladi. »Ta odločitev je veliko zmagoslavje za znanost in – najpomembneje – veliko zmagoslavje za vse družine, ki jim bomo lahko pomagali,« je odločitev komisije za The Guardian komentirala profesorica reproduktivne biologije v newcastelskem centru za plodnost Mary Herbert.

Postopek nadomeščanja okvarjenih mitohondrijev poteka tako, da ženska, ki ima katero od mitohondrijskih bolezni in si želi otroke, priskrbi svoj genski material, ki ga v laboratoriju izločijo iz celice. Druga ženska, ki nima mitohondrijskih bolezni, prispeva jajčece brez jedra. Edini genski material v celici darovalke je tako v mitohondrijih. Jedro iz jajčeca matere nato vstavijo v jajčece darovalke in to oplodijo s spermo očeta, oplojeno celico pa vstavijo v maternico matere kot pri običajni umetni oploditvi. Otrok ima tako 0,1 odstotka DNK darovalke in vso gensko kodo, denimo barvo las in oči, staršev.

Prvi otrok se je rodil jordanskemu paru

Britanski novorojenčki ne bodo prvi otroci na svetu s tremi starši. Začetki tovrstnih znanstvenih raziskav segajo že v začetek 90. let minulega stoletja, enega od nedavnih korakov v razvoju kombinacije umetne oploditve in genske modifikacije pa je skupina ameriških znanstvenikov naredila letos. Britanski BBC je konec septembra poročal, da je namreč pred petimi meseci na svet prijokal prvi otrok, ki ima poleg DNK mame in očeta tudi delček genskega materiala darovalke.

Deček se je v mehiški bolnišnici rodil jordanskemu paru, ki se je pred rojstvom sinčka soočil že s štirimi splavi, medtem ko sta dva otroka umrla zgodaj. Znanstveniki so zdaj z novo metodo želeli preprečiti, da bi deček od matere podedoval gene za leighov sindrom, redko dedno bolezen, ki prizadene osrednji živčni sistem, z njo pa se sooča približno eden od 40.000 novorojenčkov. Rezultati prvih raziskav so spodbudni, ali so bili znanstveniki pri tem povsem uspešni, pa bo znano šele, ko bo deček starejši. V mehiški bolnišnici so ob tem napovedali, da nameravajo z novo metodo v prvi polovici prihodnjega leta pomagati še vsaj dvajsetim ženskam, medtem ko britanski znanstveniki ocenjujejo, da bi z metodo nadomeščanja okvarjenih mitohondrijev pri ustvarjanju družine v prihodnje lahko pomagali vsaj 150 parom na leto.