Stolpnice nasproti bodočega hotela InterContinental na samem začetku Bavarskega dvora ne bo gradila družba Erste Group Immorent Ljubljana, temveč Zlatarna Celje. Damijan Kodelja iz Immorenta je potrdil, da je Zlatarna Celje kupila zemljišče in projekt, prodajne cene pa ni želel komentirati. Iz javno dostopnih podatkov je razvidno, da je Zlatarna Celje konec letošnjega novembra prevzela tudi lastništvo projektne družbe Immorent Severna vrata.

Čeprav je od prvih napovedi Immorenta, da bo gradil 72 metrov visoko stolpnico, minilo že skoraj desetletje, se je zaradi strategije matične družbe na Dunaju zemljišče zdaj odločil prodati, je povedal Kodelja. »Menimo, da bo novi investitor nadaljeval s prizadevanji za izgradnjo,« je še dodal Kodelja. Ljubljanski župan Zoran Janković pa je včeraj omenil, da bo novi lastnik najverjetneje gradil hotel.

Plaza s štirimi zvezdicami predvsem za poslovneže

Kakšne namene ima Zlatarna Celje z zemljiščem, na katerem že več let namesto gradbenih strojev parkirajo osebna vozila, smo želeli preveriti tudi pri predsedniku uprave družbe Bojanu Albrehtu, vendar njegovega odgovora včeraj nismo prejeli. Prav tako nas je zanimalo, ali jih pri gradnji morebitnega hotela ne skrbi konkurenca v hotelu InterContinental na drugi strani Slovenske ceste. Tega ravno zdaj gradi srbska družba Delta Holding.

A gradnja hotela ne bi bila popolno presenečenje, saj ima Zlatarna Celje s takšnim poslom že izkušnje. V nakupovalnem središču BTC je namreč leta 2012 že odprla hotel Plaza s štirimi zvezdicami. V hotelu je 208 sob in 28 suit, ki so namenjene večinoma poslovnežem. Konec lanskega leta je omenjeni hotel postal del mednarodne hotelske verige Radisson Blu.

Že letos poskušali spremeniti prostorski načrt

Velja spomniti, da je družba Immorent že letos poskušala pri občini doseči spremembo občinskega podrobnega prostorskega načrta, da bi ta dovoljeval ureditev parkirnih mest v prvih treh nadstropjih stolpnice namesto v kletnih etažah. Kodelja je takrat pojasnil, da so s predlogom o ureditvi parkirnih prostorov v nadstropnih etažah želeli »zagotoviti večjo fleksibilnost pri projektiranju«.

Po prvotnih načrtih bi Immorentova stolpnica morala že stati, a je več dejavnikov upočasnilo ta približno 50 milijonov evrov vreden projekt. Immorent je najprej imel težave s pridobivanjem dela zemljišč, nato je moral pol leta čakati na okoljevarstveno soglasje agencije za okolje, urediti je moral tudi zadeve v zvezi s pritožbami na izdano gradbeno dovoljenje. Že je poskušal tudi izbrati gradbeno podjetje, ki bi zgradilo stolpnico. A ker je v vmesnem času veliko izvajalcev, ki so sodelovali na tem razpisu, propadlo oziroma zdaj niso več zmožni graditi takšnega objekta, je Kodelja leta 2013 napovedal, da bodo razpis za gradbinca ponovili, ko bo znan začetek gradnje.