Arheološka izkopavanja na območju Vodnikovega trga, ki so prvi pogoj, da občina začne graditi parkirno hišo in na novo uredi tržnico, bodo trajala vsaj slabo leto, kaže načrt izkopavanj, ki ga je pripravila Mestna občina Ljubljana. Bolj natančne ocene trajanja izkopavanj načrt ne predvideva, ker je ta odvisna od tega, koliko območij bodo arheologi izkopavali sočasno.

Občina je v načrtu zapisala, da bi izkopavanja trajala 250 delazmožnih dni, če bi arheologi celotno območje obdelovali hkrati. Če bi se odločili za to možnost, bi na terenu moralo biti ves čas po 8 ekip oziroma kar 64 ljudi. A pri tej oceni je treba vzeti v ozir, da med delazmožne dneve niso vštete nedelje in prazniki, dnevi s padavinami ter dnevi, ko bo temperatura poleti višja od 33 stopinj Celzija oziroma ko bo pozimi tri dni zapored jutranja temperatura nižja od 5 stopinj Celzija. Vremenskim nevšečnostim se arheologi sicer lahko deloma izognejo, če bodo v času izkopavanj uporabljali šotore, kaže načrt izkopavanj.

Izkopavanja bodo najverjetneje potekala po delih

Vendar bodo arheologi Mestnega muzeja, ki jim je občina zaupala to delo, najverjetneje območje tržnice raziskali po delih. Kot je pojasnil Martin Horvat iz Mestnega muzeja, jim pri hkratnem raziskovanju vsega Vodnikovega trga težav ne bi delal obseg površine izkopavanj, temveč logistika. »Treba je upoštevati, da smo sredi mesta, kjer so nekoliko problematični dostopi, obvozi in podobno. Poleg tega pa bomo morali ves čas sproti delati valorizacijo najdene nepremične dediščine. To pomeni, da bomo morali vsak zid, ki ga bomo odkopali, najprej pregledati in ustrezno oceniti, šele potem nadaljevati z novim,« je povedal Horvat.

Vse najdbe bodo arheologi morali sproti dokumentirati in tudi že deloma obdelati. To pomeni, da jih bodo očistili, primarno konservirali in podobno. Ravno zaradi sprotnega dela in obravnavanja najdenih ostalin naj bi arheologi dva meseca po zaključku del na terenu lahko pripravili prvo strokovno poročilo o izkopavanjih, predvideva načrt.

Javnosti bodo sproti sporočali, kaj počnejo

Podobno kot pri nekaterih drugih izkopavanjih v Ljubljani si bodo tudi na tržnici občani in strokovna javnost lahko od blizu ogledali, kako potekajo arheološka izkopavanja. Javnost pa naj bi v potek izkopavanj vključili tudi s pomočjo stalne službe za komuniciranje, kaže načrt izkopavanj.

»Seznanjanje javnosti že v času izkopavanj je zdaj že postalo neka stalnica. S tem imamo možnost, da mi 'žličkarji', ki smo po navadi dežurni krivec za zamude, podražitve in druge težave, ljudem pokažemo, kaj delamo, in razložimo, da mi dediščino varujemo pred gradbenimi stroji,« je dejal Horvat in pojasnil, da imajo arheologi navadno priložnosti izkopavati le tista območja, ki jih gradbinci želijo pozidati. »V svoji karieri nisem še nikoli dobil priložnosti, da bi izkopaval, kjer bi sam hotel izkopavati,« je v smehu priznal Horvat.

Preden se izkopavanja na tržnici začnejo, mora občina pridobiti posebno soglasje ministrstva za kulturo. Tam so povedali, da za zdaj od občine še niso prejeli vloge za izdajo kulturnovarstvenega soglasja za arheološka izkopavanja na območju Vodnikovega trga. Horvat pa je povedal, da bi Mestni muzej po pridobitvi tega dovoljenja dela lahko začel v roku nekaj tednov.

SMC bi prednost dal protipoplavnim ukrepom

Čeprav je jasno, da občina projekta gradnje parkirne hiše ne namerava dati na stranski tir, temveč ga bo dokončala brez denarja zasebnega partnerja, pa nekateri mestni svetniki tega projekta ne vidijo kot občinsko prioriteto. Svetniški klub Stranke modernega centra je zato predlagal, naj občina del denarja namesto v parkirne prostore pod tržnico vloži v protipoplavne ukrepe. »Protipoplavni ukrepi imajo prednost pred parkirno hišo, saj se vsi spomnimo, kako je Ljubljana pred nekaj leti plavala,« je opozoril vodja svetniškega kluba Dragan Matić.

SMC je predlagal, da bi projektu parkirne hiše v prihodnjih letih vzeli denar in ga namenili zagotavljanju poplavne varnosti na Rudniku, ureditvi Brdnikove ulice z izvedbo protipoplavnega nasipa in za vzpostavitev projektne pisarne za izvedbo protipoplavnih ukrepov.