Slovenska vojska, ki ima kadrovske in finančne težave še vedno čaka, ali bo ministrstvo za obrambo na vlado vendarle še letos poslalo nov krovni obrambni zakon, ki je že usklajen. Obstoječi obrambni zakon je namreč star več kot 20 let. Lani je slovensko vojsko zapustilo kar 381 pripadnic in pripadnikov, na novo so jih zaposlili 265, letos pa je SV zapustilo 285 ljudi, vanjo so vstopili zgolj 204.

Z zaposlitvenimi oglasi, nagradami ob podpisu pogodbe s SV za najmanj pet oziroma deset let, z dodeljevanjem službenih stanovanj, z obljubami dodatka na stalnost in nadomestil za povečan obseg dela se generalštab sicer poskuša približati mladim in nezaposlenim, a njihov izkupiček kljub temu ni najboljši. Letos so po še vedno aktualnem razpisu za vstop med poklicne pripadnike SV na generalštabu prejeli 820 elektronskih prijav, na upravo za obrambo jih je uradno prijavo, ki edina šteje, oddalo pol manj, na koncu pa se jih je zaposlilo, kot že rečeno, še za pol manj oziroma le dobrih dvesto.

Najbolj pritegne finančna stimulacija

Na ministrstvu za obrambo priznavajo, da mladega človeka s povprečnim čutom za domovino v vojaške vrste najbolj pritegne finančna stimulacija. To, da poklicni vojak SV mesečno neto zasluži od 655 evrov dalje, povprečna neto plača vojaka s četrto stopnjo izobrazbe pa je trenutno nekaj čez 1100 evrov, zagotovo ni podatek, ki bi mlade prepričal, da vstopijo v zahtevno službo, ki poleg ustrezne fizične zahteva tudi dobro psihično pripravljenost. Je pa od tega povsem drugačen podatek o tem, koliko pripadniki SV zaslužijo na misijah; tam so zneski bistveno večji, premo sorazmerna plačilu pa je seveda tudi stopnja fizične oziroma psihične kondicije vojaka.

Največ pripadnic in pripadnikov naše vojske, ki delujejo na mednarodnih tleh, je trenutno na Kosovu (že 34. kontingent SV, prejšnji mesec poslan na tamkajšnjo operacijo Nata, šteje 242 ljudi), kjer so plače vojakov zaradi dodatkov približno trikrat višje od osnove. Navadni vojak na tamkajšnji misiji, katere rotacija tako kot pri ostalih traja šest mesecev, mesečno z vsemi dodatki vred neto zasluži 2948,97 evra, vodnik 3320 evrov oz. štabni vodnik še slabih 300 evrov več, stotnik SV pa na Kosovu na mesec zasluži natanko 4340,71 evra.

Številnim apelom vojaške stroke in do obrambnega sistema kritične javnosti, ki neprestano opozarja ne le na kadrovski, temveč predvsem na finančni manko Slovenske vojske, se vse pogosteje pridružuje tudi politika. A politično teoretiziranje v praksi doslej še ni pokazalo nobenega uspeha: med tem, ko koalicijski partnerji shirani vojski še vedno precej pretanko režejo kruh, opozicijski del politike namesto konkretnih predlogov raje prežvekuje stare vesti o strganih vojaških uniformah in razglablja o tem, ali so odsluženi in pokvarjeni M-55 S primerni za prodajo ali ne.

Komentara 14