Pet dni po izrednih parlamentarnih volitvah je Makedonija še zelo daleč od oblikovanja parlamentarne večine in vlade. Največ dela ima državna volilna komisija, ki se je dva dni ukvarjala s prijavami volilnih nepravilnosti in jih večinoma zavrnila. Poraženca, SDSM Zorana Zaeva, ki je ostal kratek za dva poslanska sedeža, in blok albanskih strank sta ogorčena, saj menita, da je posrednih in neposrednih dokazov o nepravilnostih več kot preveč in da bi morali ponekod volitve ponoviti.

Besni so tudi v VMRO-DPMNE Nikole Gruevskega, ki je zmagala s tesno večino, a bo imela veliko težav pri oblikovanju večinske stabilne vlade. Vlaganje pritožb je po njihovem poteza iz obupa, s katero bi poraženci radi dodatno dvignili napetost v državi in dobili volitve za zeleno mizo. Nekaj sto protestnikov se je včeraj zbralo pred sedežem državne volilne komisije in zahtevalo, naj končajo to »farso«, za zidovi pa sta potekala občasno vroča razprava in preglasovanje, kajti člani komisije so bili daleč od enotnega mnenja, ali so ponekod volilne komisije zamižale na eno ali celo obe očesi, ko so volilce, predvsem Rome, z avtobusi vozili na volišča (organizator VMRO-DPMNE), ko so pred volišči med volitvami odkrito agitirali in prepričevali volilce, naj volijo za Gruevskega, in ko so ugotovili, da gre za poskuse večkratnega glasovanja ene osebe na več volilnih mestih.

Po nasvet v Tirano

Medtem ko Makedonci čakajo, kdaj bo predsednik države Gruevskemu podelil mandat za poskus sestave vlade, v medijih poskušajo ugotoviti, kakšne vse koalicije so možne in kako dolg rok trajanja bi lahko imele. V središču pozornosti je stranka Albancev DUI, ki je bila zvest koalicijski partner VMRO-DPMNE v dosedanji vladi in jo je verjetno zato volilno telo kaznovalo z dokaj slabim volilnim rezultatom, saj je DUI izgubila devet poslancev od 19. S ponovnim vstopom v zavezništvo z Gruevskim, pravijo analitiki, bi ta stranka naredila politični samomor.

Marsikdo pa je dvignil obrvi ob novici, da je vodja DUI Ali Ahmeti v četrtek, ko je bilo jasno, da bo prvi mandatar Gruevski, odpotoval v Tirano in se tam srečal tako s predsednikom države kot tudi s premierjem. Kakšne napotke je Ahmeti dobil, seveda niso razkrili, a prav gotovo so Ahmetiju položili na srce, naj trikrat razmisli, preden še enkrat stopi v koalicijo z Gruevskim. Po drugi strani imeti vlado, ki ji večino zagotavljajo izključno albanske stranke, ki so si v laseh, ni porok za dolgo vladanje.