Večina jih živi na Bavarskem, in čeprav čisto vsi niso nedolžni, v javnosti veljajo za nenevarne »norce«, ki imajo precej radi teorije zarot. Mnogi imajo svoje registrske tablice in osebne izkaznice, ki po poročanju nemških časnikov stanejo 35 evrov. Pogosto se izogibajo plačevanju davkov, kaznim za prometne prekrške in prispevku za javno televizijo.

To so reichsburgerji (v prevodu prebivalci nemškega imperija). Ti ne priznavajo sedanje nemške države, njenega ustavnega reda in njenih sodišč. Prepričani so namreč v obstoj nemškega imperija z mejami iz leta 1937, sedanja država pa po njihovem ni pravna naslednica rajha. V gibanju, ki naj bi ga uradno začel voznik berlinskega tramvaja pred 40 leti, so tudi prepričani, da Nemčijo še vedno zasedajo zmagovalke iz druge svetovne vojne.

Največ dela za uradnike in policijo

Koliko natančno jih je, ni znano. Govori se o številki 4500, a nekatere zvezne dežele, nimajo podatkov. Ker ne priznavajo države in njenih ustanov, imajo največ opravka s pripadniki gibanja javni uslužbenci na uradih, sodniki ali policisti. Nič nenavadnega ni, da kakšnega reichburgerja policija ustavi zaradi nenavadnih in neveljavnih registrskih tablic. Pred časom so tako v avtomobilu nekega pripadnika gibanja našli več kosov orožja in streliva. Izkazalo se je, da je šlo za enega skrajnejših pripadnikov gibanja, ki je v videoposnetkih grozil z uničenjem Nemčije in poveličeval nacionalsocialistično ideologijo.

Vsi sicer niso skrajneži, a prepričanja, ki jih zagovarjajo, večinoma izvirajo iz desnih ekstremističnih okolij. Organi pregona jih zadnja leta nadzirajo, saj ocenjujejo, da so mnogi pripadniki desne ekstremistične scene in ne izključujejo možnosti terorističnih dejanj. Čeprav naj bi bilo takšnih pripadnikov gibanja malo, je nanje postal pozoren tudi minister za pravosodje Heiko Maas. Po ocenah njegovega ministrstva naj bi bili pripadniki gibanja vse bolj nasilni, zaradi česar je zanje predlagal zaostritev zakonodaje za pridobivanje orožja. Pred izdajo dovoljenja naj bi prosilce preverjali, ali so kakorkoli povezani z ekstremnimi skupinami. Ker je med prosilci največ lovcev, je bilo veliko nasprotovanja, še posebej iz bavarske Krščansko-socialne unije, kjer so dejali, da zaradi nekaj skrajnežev država ne sme kar na splošno vseh prosilcev sumiti ekstremizma. Predlog je tako padel v vodo.

Pod lupo obveščevalnih služb

So pa celovitejši nadzor nad reichsburgerji uvedle nemške obveščevalne službe, potem ko je bil oktobra v strelskem obračunu s pripadnikom gibanja ubit policist. Policisti so skušali pri strelcu opraviti hišno preiskavo, saj na pozive na razgovor ni odgovarjal. Pri njem so kasneje našli več kot trideset kosov orožja. Podobnih primerov, ko policija v hišnih preiskavah pri pripadnikih gibanja odkrije večje količine orožja in streliva, pogosto neprijavljenega, je še veliko. Nazadnje so več kosov orožja našli pri nekem reichsburgerju na Spodnjem Bavarskem. Star je 75 let.