Slovenski delodajalci postajajo na področju zaposlovanja vse bolj optimistični. Po raziskavi družbe Manpower jih med 622 delodajalci kar 16 odstotkov načrtuje nove zaposlitve, upad zaposlovanja pa le trije odstotki. Neto napoved rasti zaposlovanja znaša 17 odstotkov in je najmočnejša od začetka izvajanja raziskave v začetku leta 2011, prav tako pa tudi ena izmed najbolj optimističnih na svetu. V primerjavi z zadnjim četrtletjem letošnjega leta se je napoved izboljšala za pet odstotnih točk, glede na enako lansko obdobje pa za 13 odstotnih točk.

»Letošnji znaki oživljanja so potrjeni. Delodajalce preveva zaupanje, zato lahko v prihodnjem letu pričakujemo velik napredek in visoko aktivnost na slovenskem trgu dela,« ocenjuje Robert Vovk, direktor slovenskega Manpowerja. Kljub zelo pozitivnim napovedim pa opozarja, da lahko mnoga prizadevanja delodajalcev po zaposlovanju ogrozi pomanjkanje ustrezne delovne sile, saj je razkorak med povpraševanjem in ponudbo kandidatov z določenimi specifičnimi znanji še vedno velik.

Najboljše napovedi v proizvodnji in gradbeništvu

Delodajalci pričakujejo rast zaposlitvenih možnosti v vseh gospodarskih panogah, pri čemer so v štirih panogah – v proizvodnji, gradbeništvu, gostinstvu in hotelirstvu ter v javni upravi in socialnih storitvah najmočnejše v zadnjih šestih letih. Neto napoved rasti zaposlovanja v proizvodnji in gradbeništvu znaša kar 24 odstotkov, v javni upravi in socialnih storitvah 17, v trgovini 16, v finančnih in poslovnih storitvah, zavarovalništvu in nepremičninah ter v transportu, logistiki in komunikacijah pa po 13 odstotkov. Na četrtletni ravni so se najbolj izboljšala pričakovanja v finančnih in poslovnih storitvah, zavarovalništvu in nepremičninah ter v javni upravi in socialnih storitvah (za sedem odstotnih točk), na letni ravni pa v gradbeništvu (za kar 29 odstotnih točk), trgovini (za 16 odstotnih točk) in v proizvodnji (za 14 odstotnih točk).

Zaposlitveni obeti so boljši v vseh regijah, najbolj v osrednji (osrednjeslovenska, gorenjska in zasavska regija). Napovedi so se izboljšale tudi v vseh skupinah podjetij, od največjih do mikro podjetij.

Najboljše pri nas in v Tajvanu, najslabše v Italiji in Švici

Veliko izboljšanje zaposlitvenih možnosti je seveda posledica gospodarske rasti, ki je bila v letošnjih prvih treh četrtletjih realno za 2,6 odstotka višja kot v enakem obdobju lani. Rast BDP še naprej poganja zlasti izvoz, povečuje se tudi potrošnja. Z izvozom tesno povezana rast proizvodnje v predelovalnih dejavnostih je letos med najhitrejšimi v EU in je v poletnih mesecih že presegla predkrizne ravni. Razmere se izboljšujejo tudi v večini storitvenih dejavnosti, najbolj izrazito v tistih, ki so povezane s turizmom.

Hitreje kot lani okreva tudi trg dela. Število delovno aktivnih oseb se je povečalo bolj kot lani, v prvih devetih mesecih za 1,8 odstotka, po drugi strani pa se še naprej zmanjšuje število brezposelnih – konec novembra je bilo v evidenci zavoda za zaposlovanja prijavljenih 96.843 oseb oziroma 9,8 odstotka manj kot lani. Na globalni ravni so napovedi najboljše v Tajvanu, Indiji, na Japonskem, Madžarskem in v Sloveniji, najslabše v Braziliji, Švici in Italiji.