Kolumbijski predsednik je nagrado za mir prejel zaradi »odločnih in pogumnih prizadevanj« za končanje več kot pol stoletja trajajoče državljanske vojne v Kolumbiji prek mirovnega sporazuma z Revolucionarnimi oboroženimi silami Kolumbije (Farc). Nagrada je tudi »poklon kolumbijskemu ljudstvu«, ki nikoli ni opustilo upanja na »zasluženi mir«. »To dokazuje da se lahko nekaj, kar se sprva zdi nemogoče, uresniči z vztrajnostjo tudi v Siriji, Jemnu ali Južnemu Sudanu,« je povedal Santos v zahvalnem nagovoru.

Mirovni sporazum, ki sta ga Santos in vodja Farca Rodrigo Londono podpisala po več kot štirih letih pogajanj, so sicer volivci na referendumu zavrnili. A konec novembra je kolumbijski parlament ta sporazum med kolumbijsko vlado in uporniki ratificiral.

Ostali nagrajenci

Največ prahu je letos dvignil nagrajenec za literaturo. Ameriški kantavtor Bob Dylan se je po oznanitvi najprej zavil v molk, kasneje pa le sporočil, da bo nagrado sprejel, a se zaradi drugih obveznosti podelitve ne bo udeležil. Pripravil pa je govor, ki ga bodo tam prebrali.

Nobelovo nagrado za fiziko bodo za teoretske raziskave prejeli britanski znanstveniki David J. Thouless, F. Duncan Haldane in J. Michael Kosterlitz.

Za oblikovanje in sintezo molekularnih strojev bodo Nobelovo nagrado za kemijo dobili Jean-Pierre Sauvage, J. Fraser Stoddart in Bernard L. Feringa.

Nagrado za medicino bo prejel Japonec Yoshinori Ohsumi, za odkritja mehanizma avtofagije, temeljnega procesa za razgradnjo in recikliranje delov celice.

Britanec Oliver Hart in Finec Bengt Holmström bosta za prispevek k razvoju teorije pogodb prejela nagrado za ekonomijo.