»Jezen sem, da se skuša na takšen način, z anonimnimi prijavami, dokazati, česar se dokazati ne da,« je v svojem pričevanju na ljubljanskem delovnem sodišču včeraj dejal vodja Sindikata policistov Slovenije (SPS) Zoran Petrovič, ki toži policijo zaradi izredne odpovedi po policijski zasedi ministru za javno upravo Borisu Koprivnikarju. Zaseda po ministrovem glasbenem nastopu v Loškem pubu v Škofji Loki se je končala neuspešno, saj je minister napihal pod dovoljeno mejo, vpleteni sindikalisti pa so po marčevskem razkritju njihove korespondence na družbenem omrežju Facebook ostali brez službe.

Počuti se kot žrtev

Poskus poravnave med pravobranilstvom, Petrovičem in njegovim odvetnikom Borisom Kandutijem je bil včeraj kratek in neuspešen, nato pa je sledil daljši Petrovičev zagovor. V njem je povedal, da se je teorijam zarote vedno le nasmihal, v konkretnem primeru pa čuti, da je vodstvo policije dlje časa delovalo proti njemu, saj je bil kot vodja enega izmed sindikatov moteč dejavnik.

Ko so sredi migrantske krize v sindikatu začeli akcijo koriščenja nekajdnevnih nenapovedanih dopustov, naj bi mu policijski pooblaščenec za stik s sindikati Gregor Novak zagrozil, da ga bodo kazensko preganjali. Petrovič je včeraj veliko besed namenil prav opisovanju napetih okoliščin, glede najbolj ključnega, torej o zelo obremenjujočem in nedvoumnem dopisovanju na facebooku o zasedi Koprivnikarju, pa je dejal, da je prirejeno.

Med drugim naj bi fotografijo Koprivnikarjevega službenega avtomobila v skupino posredoval le zaradi suma okoli njegovega nakupa, njegov zapis o »najlepšem darilu za rojstni dan SPS« pa se po njegovih besedah ni nanašal na poročilo sindikalista Mihe Sakača o škofjeloški patrulji in »pokritosti avtomobila«, temveč na neko prej posredovano fotografijo dekleta s pionirsko čepico. Vodja SPS je tudi dodal, da naj bi jim pred tem neznanci nekajkrat poskušali vdreti v facebook skupino.

Prst uperil v vodstvo policije

Petrovič je med svojim včerajšnjim pričanjem obremenil generalnega direktorja policije Marjana Fanka. Povedal je, da je moral skupaj s predsednikom drugega policijskega sindikata Radivojem Uroševičem že 1. decembra (torej kmalu po zasedi Koprivnikarju) h generalnemu direktorju. Ta naj bi jima dejal, da podpira stavko, da pa sta šla sindikata nekajkrat tudi predaleč in »da je prebral korespondenco o kontroli ministra«, je včeraj dejal Petrovič. Prav zadnje bi Fanka lahko močno obremenilo, saj prvi notranji policijski nadzor ni potrdil spornih aktivnosti sindikalistov.

Toda Petrovič bo v svoji zgodbi očitno ostal sam. Na generalni policijski upravi so nam včeraj dejali, da ob prvem notranjem nadzoru s korespondenco še niso razpolagali. Tudi Uroševič, ki je bil tedaj na sestanku pri Fanku, nam je včeraj povedal, da se ne spomni, da bi generalni direktor policije tedaj govoril o seznanjenosti s korespondenco, temveč le o govoricah, na podlagi katerih je tudi odredil notranji nadzor. Tako Uroševič kot tudi Fank bosta sicer zaslišana na prihodnjem naroku, je včeraj odločila sodnica Tanja Pustovrh Pirnat.

Odvetnik Kanduti je včeraj sodišču predlagal, da dopisovanje na facebooku izloči iz spisa, saj je bilo po njegovem mnenju pridobljeno nezakonito. Pravobranilka Neva Aleš Verdir je temu nasprotovala, glede Petrovičevega pričanja o domnevni prirejenosti dopisovanja na facebooku pa je sindikalista spomnila, da v prvih nastopih za medije ni zanikal pristnosti, temveč je rekel, da je šlo le za interno komunikacijo in šalo.

Na specializiranem državnem tožilstvu so nam včeraj dodatno pojasnili, da preiskava sindikalistov še poteka, saj še vedno čakajo na podatke o korespondenci na facebooku iz ZDA.