Pobudnik in soavtor knjige Naš nadškof Šuštar, eden od očetov slovenske samostojnosti je Šuštarjev tajnik in ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, ki je prepričan, da je vloga nadškofa Šuštarja pomembnejša, kot mu priznava slovenska javnost. Knjiga v prvem delu prinaša nekaj spominskih orisov na pokojnega nadškofa, na njegova spravna in politična prizadevanja, in vrsto intervjujev, v katerih škof Jamnik pojasnjuje njegovo vlogo. V drugem so svoje spomine in spoznanja o njem – poleg Boruta Pahorja – strnili dr. Metka Zorc, direktor Zavoda sv. Stanislava dr. Roman Globokar, dr. France M. Dolinar in nekateri drugi.

Pahor se je med drugim spomnil, kako je leta 1993 na tako imenovane poslanske večere v Novo Gorico povabil tudi nadškofa Šuštarja, ki se je na presenečenje mnogih vabilu odzval. »Ni bilo prav običajno na politično razpravo povabiti nadškofa, mnoge pa je to navdušilo,« se davnih dogajanj v knjigi spominja Pahor. Po prireditvi sta zavila še k Pahorjevi mami. Ko je ta vsa presunjena nadškofu ponudila jagode s smetano, se je Šuštar zasmejal, češ, ali ni škoda jagod in ali mu ne bi vendar raje ponudila kozarca vina. »Bilo je tako kot skoraj vse, povezano z njim, ljubeznivo in prisrčno,« je dogodek komentiral Pahor.

Predstavitve knjige sta se udeležila tudi vatikanski nuncij Juliusz Janusz in ljubljanski nadškof Stanislav Zore, ki je za Šuštarja dejal, da ga je oblikovala dolenjska mehkoba, obrusile pa švicarske Alpe.