Dvanajst od štiriindvajsetih – toliko članov bodoče ameriške vlade je znanih po natanko mesecu dni, odkar je na predsedniških volitvah zmagal Donald Trump. V teh dneh ima Trump predvsem shode v zveznih državah, ki so ključno pomagale k njegovi zmagi (danes Iowa, jutri Michigan), obenem se je včeraj okitil še z odmevnim nazivom osebnosti leta, ki mu jo je po odločitvi uredništva prisodila revija Time (lani se je uvrstil med osem finalistov, zmagala pa je nemška kanclerka Angela Merkel). Toda vmes ima Trump v svojem newyorškem nebotičniku vrsto kadrovskih sestankov, saj mora nova administracija imenovati kar štiri tisoč uslužbencev. Največ pozornosti je seveda usmerjene k vladi, ki ima poleg Trumpa in podpredsednika Mika Pencea še 22 članov.

Pomisleki pri večini imen

Od tega je petnajst ministrov in Trump jih je v mesecu dni imenoval osem. To so ministri za finance, obrambo, pravosodje, trgovino, zdravstvo, stanovanjska vprašanja in urbani razvoj, promet in za izobraževanje. Nekateri od teh so med demokrati in celo pri posameznih republikancih dvignili precej prahu s pravosodnim, obrambnim in finančnim na čelu. Šef pravosodja bo postal senator iz Alabame Jeff Sessions, ki ga senat pred tridesetimi leti ni potrdil za zveznega sodnika zaradi očitkov, da je dajal številne rasistične opazke. Za obrambnega ministra je Trump imenoval upokojenega generala Jamesa Mattisa in nekateri demokrati izražajo zaskrbljenost, ker naj bi to ministrstvo vodila striktno civilna oseba. Veliko je pomislekov tudi do ministra za finance Stevena Mnuchina, ki je veteran Wall Streeta in ga je demokratska senatorka Elizabeth Warren poimenovala »Forest Gump finančne krize«. Minister za stanovanjske zadeve in urbani razvoj bo postal Ben Carson, upokojeni nevrokirurg in Trumpov tekmec za republikansko predsedniško nominacijo, ki je še pred nekaj tedni trdil, da ga življenje ni dovolj pripravilo za vodenje kakšnega ministrstva. Demokrati imajo pomisleke tudi pri imenovanju bogatašinje Betsy DeVos za ministrico za izobraževanje, ker naj bi se preveč zavzemala za privatizacijo šolstva.

Še najmanj je bilo zadržkov do predlagane ministrice za promet Elaine Chao, ki je washingtonska insajderka in strokovnjakinja za to področje, je pa tudi poročena z vodjem republikancev v senatu Mitchem McConnellom. Kandidat za ministra za trgovino je milijarder Wilbur Ross, za zdravstvo pa Tom Price, ki je oster kritik Obamacara, demokrati pa trdijo, da bo hotel spremeniti tudi državni program zdravstvenega zavarovanja za starejše Medicare.

Demokrati so se sami razorožili

Toda demokrati teh imenovanj ne morejo preprečiti, lahko le zavlačujejo z zahtevami po dolgem postopku. V času Obame so namreč sami spremenili pravila, tako da je zdaj za imenovanja v senatu dovolj navadna večina, ki jo republikanci imajo, ne pa več tripetinska, kot je veljalo prej in ki je republikanci nimajo. Edini, ki bi ga demokrati lahko blokirali, je kandidat za obrambnega ministra general Mattis, ker še ni minilo sedem let od njegove upokojitve in zato potrebuje posebno dovoljenje za opravljanje visoke civilne službe v vladi, za kar je v senatu potrebna tripetinska večina.

Trumpa zdaj čakajo še imenovanja ministrov za zunanje zadeve (kandidatov je najmanj šest), notranje zadeve (funkcija je drugačna kot v Evropi in med drugim odloča o upravljanju državnih ozemelj, kar je pomembno tudi za rudarstvo in naftno industrijo), za kmetijstvo, delo, energetiko, za zadeve vojnih veteranov in za domovinsko varnost.