Krajan Želimelj nas je opozoril na prizadevanja tamkajšnjih prebivalcev, da bi občina Škofljica asfaltirala cesto v zaselek Brezovec in hkrati uredila še javno razsvetljavo. »Res je, odmaknjeni smo in ni nas videti z glavne ceste, a ne moremo biti zato za vedno v prahu in v temi,« je povedal Želimljan, ki se zaveda, da je v občinskih proračunih vedno premalo denarja za vse želje občanov, a si želi, da občina Škofljica njihov problem umesti višje na lestvici prioritet.

Občina bi najprej morala kupiti zemljišča

»Včasih zaradi dežja na makadamu nastanejo takšne luknje, da avtomobila najraje sploh iz garaže ne bi pripeljal,« je pripovedoval krajan Želimelj, ki zagotavlja, da so tudi krajani pripravljeni pomagati, bodisi finančno bodisi z delom. V podkrepitev teh besed je dodal: »Pred časom smo že dali polovico denarja za geometra, da je izmeril cesto. Drugo polovico je dala občina.« Na občini Škofljica so to potrdili, a poudarili, da so izmerili le del ceste in da občina trenutno ni lastnica vseh potrebnih zemljišč.

Cesta, ki bi jo bilo treba asfaltirati, je dolga 800 metrov, občina pa je trenutno lastnica približno 300 metrov. »Občina trenutno nima dovolj denarja, da bi odkupila zemljišča za cesto,« je povedal direktor občinske uprave občine Škofljica Marko Podvršnik. Pojasnil je, da je občina morala najeti kredite za gradnjo novo osnovne šole in zato nima denarja za odkupe zemljišč. »Edino z brezplačnim prenosom zemljišč bi pospešili priprave na asfaltiranje v prihodnjih letih,« je dejal Podvršnik. »Šola na Lavrici je vsekakor potrebna, o tem ni dvoma. A zanima nas, kdaj bomo na vrsto prišli tudi mi,« je dejal krajan Želimelj.

Kanalizacija ali male čistilne naprave?

Na občini Škofljica so naredili grobe ocene, koliko bi stala ureditev ceste. Brez postavitve javne razsvetljave bi stala približno 150.000 evrov, je navedel Podvršnik. »Krajani bi po naših informacijah prispevali po 1000 ali 2000 evrov, torej bi zbrali skupaj največ 20.000 evrov, če bi prispevali vsi. Iz prakse pa vemo, da običajno ni tako,« je dejal Podvršnik.

Krajan Želimelj, ki nas je opozoril na težave, se spominja, da je občina v preteklosti omenjeno cesto nameravala urejati hkrati z gradnjo kanalizacije. »Pozneje smo dobili informacijo, da kanalizacije ne bomo dobili, da bodo pri nas v poštev prišle male čistilne naprave. Novih informacij pa nimamo,« je povedal. Podvršnik je povedal, da bodo na občini ponovno celovito presojali, ali je gradnja kanalizacije smiselna v zaselkih, »ki jih tvorijo skupine hiš v veliki oddaljenosti od preostanka naselja«. V primerih, ko gradnja kanalizacije na takšnih območjih ne bo ekonomsko smiselna, se občina bolj nagiba k sofinanciranju gradnje malih čistilnih naprav.