Zaradi obtožbe, da naj bi zagrešil sedem kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic ter državi povzročil za 32.600 evrov škode, je pred ljubljanskega sodnika Borisa G. Hrovata stopil nekdanji veleposlanik na Japonskem Miran Čupkovič Skender. Za primer priznanja krivde je tožilka Maja Ulčar predlagala pogojno kazen dveh mesecev zapora s triletno preizkusno dobo. Toda Čupkovič-Skenderjev odgovor je bil kratek in jedrnat: »Ne priznam.«

V pol ure o vodenju financ

Čupkovič Skender je imel od leta 1990 poslovne izkušnje na Japonskem in je bil torej nekarierni diplomat. Diplomatsko-konzularno predstavništvo je vodil od oktobra 2006 do oktobra 2010. Njegov zagovornik Boris Marčič je na sodišču povedal, da za vodenje financ ni bil usposobljen. Program na to temo, ki bi moral trajati tri mesece, je opravil v pol ure, na kar je zunanje ministrstvo tudi sam opozarjal. In prav na finance se nanašajo očitki o nepravilnostih, na katere so na zunanjem ministrstvu posumili že proti koncu njegovega mandata. Večkrat naj bi ga pozvali, naj pošlje prevode posameznih računov, in ker jih ni, so odredili notranji nadzor. Zaradi ugotovljenih kršitev ga je zunanje ministrstvo najprej tožilo na delovnem sodišču, od njega in žene je zahtevalo, naj povrneta neupravičeno porabljenih 68.600 evrov. Z zahtevkom je na prvostopenjskem sodišču uspelo polovično, razsojeno je, da morata zakonca vrniti dobrih 34.000 evrov. Toda sodba še ni pravnomočna, spis je trenutno na višjem sodišču.

Nekdanji veleposlanik pa se je znašel tudi v kazenskem postopku. Med drugim naj bi bil sporen nakup ene njegove letalske vozovnice pa še pet ženinih. Marčič je zdaj dejal, da ženine vozovnice ne morejo biti vprašljive, saj so bile kupljene v dogovoru z zunanjim ministrstvom. Zato je predlagal zaslišanje takratnega zunanjega ministra Dimitrija Rupla. Po njegovih besedah so se z vozovnicami ukvarjali tudi že na delovnem sodišču. Razsodilo je, da so sporne tri ženine vozovnice, račun za katere (slabih 3700 evrov) pa je Mojca Skender že poravnala.

Filipinke brez urejenega statusa

Sporen je tudi najem garažnega prostora. Iz proračuna je bila izplačana osemmesečna najemnina za garažo veleposlanikove svakinje, ki mu je ta prostor odstopila. Svoj položaj naj bi zlorabil tudi v zvezi z obnovo poslovnih prostorov, ki jih je imelo diplomatsko-konzularno predstavništvo v najemu. Očitajo mu, da ni bilo nobene potrebe po obnovi oziroma da denar, ki je bil izplačan v ta namen, ni bil porabljen za to. Zato je obramba predlagala zaslišanje japonske najemodajalke, tamkajšnjega direktorja nepremičninske agencije in direktorja podjetja, ki je opravilo obnovo. V obtožbi so tudi plačila nekaterih računov v restavraciji, plačili s službeno kartico za skupno 78 evrov (obtoženi pravi, da ju je že poravnal) in izplačilo nadur lokalni uslužbenki, tajnici in voznici v eni osebi. Glede nadur je Marčič dejal, da je japonska pravna pisarna veleposlaništvo opozorila na nepravilnosti, med drugim so tam delale Filipinke brez urejenega statusa na Japonskem. Opozorjeni so bili na zapadle obveznosti in kazni, ki bi sledile, če bi tako ostalo. V zvezi z nadurami in takratnim načinom dela v Tokiu na splošno je obramba predlagala zaslišanje Helene Drnovšek Zorko, ki je Čupkovič-Skenderja nasledila na veleposlaniškem mestu.

Ker obtoženi navedb iz obtožnice ni priznal, bodo opravili običajno sojenje. Kdaj se bo začelo, še ni določeno.