Britanski fotograf David Hamilton je v 70. in 80. letih zaslovel s svojimi kontroverznimi fotografijami golih najstnic v pohotnih in erotičnih položajih. »Feministke so me vedno pustile pri miru in moje delo ni imelo nič z vulgarnostjo naše dobe,« je še maja lani v nekem intervjuju odgovoril na kritiko svojih motivov. Njegovi albumi fotografij so se nekoč prodajali tudi v sto tisoč izvodih, tu so bili še koledarji, razglednice in posterji. V zadnjih dvajsetih letih pa je prodal samo še nekaj tisoč izvodov svojih albumov. Očitno razgaljene mladoletnice ne ustrezajo več duhu časa.

»Nekaj čudnega se je zgodilo«

Morda pa na spreminjanje dobe in miselnosti kaže tudi dejstvo, da so ga šele v zadnjih tednih nekatere ženske srednjih let, ki so mu kot 13 ali 14 let stare deklice služile za model, obtožile, da jih je posiljeval. Najprej je s tem v svoji knjigi, ki je izšla 19. oktobra, prišla na dan znana in priljubljena francoska radijska in televizijska voditeljica Flavie Flament. Zapisala je, da jo je pred 30 leti večkrat posilil svetovno znani fotograf v Cap d'Agdu na jugu Francije, kjer je bila na naturistični plaži s starši na poletnih počitnicah.

Njenim staršem, ki so imeli skromne prihodke, se je približal, ko so sedeli na terasi restavracije. Mama je bila vsa navdušena, da želi tako slaven fotograf slike njene hčerke. Tako se je deklica z njim večkrat srečala za zaklenjenimi vrati. »Imela sem 13 let in bila sem nasproti nekomu z več kot 50 leti, ki mi je ukazal, naj se uležem na balkon, potem pa je začel delati stvari, za katere se ve, da so zelo resne.« Počutila se je krivo in svojim staršem ni ničesar povedala. »Moji materi je plačal z nekim ubogim polaroidom.« Tako je minilo 30 let in vedno je vedela, da se je zgodilo »nekaj čudnega«, a tega ni znala ubesediti.

»Bila sem kot okamnela«

V knjigi pa ni izdala imena in priimka, ker se je bala tožbe zaradi obrekovanja. A kmalu se je na družbenih omrežjih pojavilo njegovo ime, saj je bilo zanj znano, da je hodil v Cap d'Agdu. Sredi novembra sta še dve ženski zelo branemu francoskemu tedniku razkrili podobno zgodbo iz Cap d'Agda. Najprej je svojo žrtev lepo božal, končalo pa se je s penetracijo. »Zakaj nisem zbežala, se branila? Bila sem kot okamnela,« pripoveduje ena. Nato se je oglasila še četrta. Na dan je prišlo tudi, da ga je leta 1997 ena od žrtev po desetih letih tožila, a je preiskovalni sodnik zaradi pomanjkanja dokazov prekinil preiskavo.

Pričevanja drugih so Flavie Flament spodbudila, da je 18. novembra povedala, da gre za Davida Hamiltona. Njena mati pa ji je potem očitala, da laže. Ko so ga klicali novinarji, jim je razlagal, da je žrtev medijskega linča in spletk ženske, ki išče svoj trenutek slave. Povedal jim je tudi, da bo svojo čast branil na sodišču. Še nekaj dni pred smrtjo jim je prisegal, da je nedolžen.

Zadeva je nato v Franciji sprožila razpravo o zastaralnem roku, ki je dvajset let po polnoletnosti žrtve posilstva. Torej je imela Flavie Flament, ki ima danes 42 let, čas do svojega 38. leta, da bi šla na sodišče, a tako kot druge žrtve si je tudi ona šele zelo pozno upala spregovoriti o tej travmi iz otroštva. Vendar nekateri pravniki menijo, da po več desetletjih ni več dokazov, sodišče pa se ne more opreti zgolj na trditve žrtve. Veliko huje kot pretečen zastaralni rok pa naj bi bilo za žrtev, kadar sodišče napadalca oprosti.

Prejšnji teden je francoska ministrica za družino, otroke in pravice žensk zaupala Flavie Flament nalogo, da preuči zastaralni rok pri spolnih zločinih. Tri dni pozneje je David Hamilton umrl. Flavie Flament je prek svoje založnice sporočila, da jo je po eni strani groza te smrti, po drugi strani pa je zelo jezna, ker ni dovolil, da bi sodstvo opravilo svoje delo.

Pedofilije ni mogoče relativizirati

Razkritja o Hamiltonu kažejo, da je pedofilija, ki so jo nekoč pometli pod preprogo v imenu svobode, danes povsod preganjana kot hud zločin, predvsem po številnih aferah v Katoliški cerkvi. Napredovali smo v dojemanju pravice posameznika do nemotenega razvoja. In tako kot je suženjstvo vredno obsojanja v vseh preteklih dobah, vse do antike, tudi pedofilije ni mogoče relativizirati. Otrok je vedno nemočen pred odraslim, naj bo to v 21. stoletju ali pa v prvi polovici 19. stoletja. Tudi umetniška slava fotografa ali pesnika ne more biti opravičilo za takšno zavrženo početje.

Hamiltona so v Franciji večkrat razglasili za najbolj znanega fotografa. Še leta 2007 je z avtoriteto velikega umetnika novinarju pariškega dnevnika Le Monde pokazal vrata, ker mu je zastavil vprašanje: »Ali ste imeli spolne odnose s svojimi modeli, starimi 13 ali 14 let?« Hamilton je odhod novinarja pospremil z naslednjimi besedami: »Pravijo, da so bili moji odnosi do modelov odvratni. Ni mogoče ugajati vsem.« To posredno priznanje, kot že nekaj prejšnjih, ni izzvalo velike pozornosti.