Turistične takse se bodo občutno zvišale, pri čemer bosta piranska in ljubljanska lahko določili višje takse od preostalih občin. Dvig taks smo v Dnevniku napovedali že septembra. Od začetka leta 2015 je najvišja turistična taksa omejena pri 1,265 evra, po novem pa bo lahko znašala od 2 do 2,5 evra, je razvidno iz osnutka novega zakona o spodbujanju turizma, ki ga je ministrstvo za gospodarstvo pod vodstvom Zdravka Počivalška včeraj posredovalo v javno obravnavo.

Še naprej se bodo turistične takse določale v točkah. Doslej je turistična točka znašala 0,115 evra, po novem pa bo ovrednotena z 0,25 evra. Višino turistične takse bodo občine lahko ovrednotile v razponu od 2 do 8 točk (zdaj od 3 do 11 točk), v občinah, v katerih je bilo v preteklem letu vsaj 750.000 nočitev, pa od 2 do 10 točk. Temu merilu za nočitve zadostita le piranska in ljubljanska občina. Medtem ko so imeli v piranski občini okoli 1,4 milijona nočitev, so jih v ljubljanski lani dosegli 1,19 milijona.

Po podatkih ministrstva za gospodarstvo so v piranski občini lani pobrali za 1,89 milijona evrov taks, v ljubljanski 1,25 milijona evrov, sledijo pa blejska (938.000 evrov), kranjskogorska (687.000 evrov) in izolska (513.000 evrov). Pri tem je smiselno poudariti, da se za posamezne nastanitvene zmogljivosti po posameznih občinah zaračunavajo različne višine taks. V ljubljanski občini, na primer, morajo zavezanci za nastavitvene objekte plačevati turistično takso v višini 1,265 evra, medtem ko za sobodajalce znaša 0,633 evra.

V vsem lanskem letu je bilo v Sloveniji pobranih 10,85 milijona evrov taks, kar je bilo za dobro tretjino več kot leto pred tem. Na podlagi podatkov o številu lanskoletnih nočitev v višini okoli 10 milijonov in ob predpostavki, da se obseg in struktura zavezancev ne bi spremenila ter da bi se turistične takse v povprečju zaračunavale v višini dveh evrov, bi se po izračunih gospodarskega ministrstva prihodek vseh občin iz naslova pobranih taks letos zvišal za 1,8 milijona evrov. Celotni učinek zvišanja taks pa bi znašal 5,8 milijona evrov, saj bi dodatne štiri milijone evrov za trženje in promocijo celovite turistične ponudbe države na tujih trgih prejela Slovenska turistična organizacija (STO).

Ena od ključnih sprememb zakonodaje je namreč, da bodo morale občine od vsake zaračunane takse pol evra nakazati Slovenski turistični organizaciji (STO). To pa pomeni, da bodo morale, če bodo želele ohraniti približno enako raven pobranih turističnih taks, te zvišati. Splošen dvig turističnih taks sicer pričakujejo tudi na gospodarskem ministrstvu.

Toda pri tem so opozorili, da s tem, ko bo občina odločala o višini dela turistične takse, prevzema tudi odgovornost, ki je povezana s to odločitvijo, upoštevaje vpliv morebitnega dviga turistične takse na oblikovanje cen oziroma na konkurenčnost nastanitvenih obratov. Zaradi značaja turistične takse na ministrstvu ne pričakujejo, da bo načrtovano zvišanje turističnih taks vplivalo na inflacijo.

Po novem izbira med pavšalom in dejanskim številom nočitev

Predlog novega zakona o spodbujanju turizma prinaša tudi spremembe pri zaračunavanje taks pri počitniških objektih. Medtem ko se zdaj obračunavajo glede na lastništvo, si bodo po novem lastniki lahko izbrali plačilo po pavšalnem letnem znesku ali pa po dejanskem številu nočitev. Med drugim spremembe prinašajo tudi možnost, da bodo šole turistične pakete, ki trajajo manj kot 24 ur in ne vključujejo prenočevanja, organizirale same oziroma jim za to več ne bo treba angažirati turističnih agencij.