Premier Miro Cerar je včeraj stopil v bran ministrice za zdravje. Poudaril je, da Milojka Kolar Celarc s parafiranjem sporazuma s sindikatom zdravnikov in zobozdravnikov Fides ni prekoračila pooblastil, ki sta ji jih podelili koalicija in vlada. Prav tako je zatrdil, da sporazum o začasni prekinitvi stavkovnih aktivnosti nima prilog.

Za premierja je ključno, da bo ministrica spoštovala zavezo, ki jo je dala tako njemu kot koaliciji, in da bo torej do 12. decembra vložila zakonodajni paket, ki pomeni začetek ključnih reform v zdravstvu. »Pričakujem, da se bo ministrica Kolar-Celarčeva držala začrtanih rokov, saj si želim modernizirati slovensko javno zdravstvo. Dokler sva na skupni poti sprememb na bolje v dobrobit ljudi, ministrica uživa moje zaupanje,« je še dodal premier.

Različne razlage Cerarjeve zaščite ministrice

V koalicijskih vrstah je mogoče slišati različne razlage, zakaj je Cerar v tolikšni meri zaščitil ministrico za zdravje. Nekateri v SMC pravijo, da so pregled dokumentov in dodatna pojasnila pokazali, da je glede sporazuma s Fidesom v javnost prišlo kar nekaj neresnic in napačnih informacij. Drugi naši sogovorniki poudarjajo, da Cerar zdravstvo prepoznava kot odločilno področje sedanje vlade in da torej (še) ne želi priznati, da je aktualna ekipa na tem področju neuspešna. Tretji menijo, da je premier želel predvsem sporočiti, da bo ministre SMC izbiral oziroma zamenjeval sam in ne koalicijski partnerji. Spomnimo, da je stranka DeSUS na petkovi seji izvršnega odbora Kolar-Celarčevi odrekla podporo. Kot dobro je ocenila, da bi ministrica ponudila odstop in da bi ga premier sprejel.

V obeh manjših koalicijskih strankah je mogoče slišati, da je Cerar z zaščito ministrice odgovornost za nastali zaplet s sindikati v celoti prevzel nase, pri čemer vztrajajo, da je Kolar-Celarčeva prekoračila pooblastila. Prvak SD Dejan Židan je včeraj povedal, da njihovi ministri sporazuma, kakršnega je parafirala, na seji vlade ne bodo podprli. Socialni demokrati pričakujejo, da bodo na isti seji vlade pogledali tako koalicijski sporazum kot dogovor s Fidesom pa tudi vsaj osnutke reformnih zakonov, ki naj bi jih ministrica za zdravstvo predložila prihodnji mesec. Iz tega pregleda naj bi ugotovili, ali bodo šli novi zakoni v smeri krepitve javnega zdravstva, kot si želijo Socialni demokrati in kot je zapisano v koalicijski pogodbi, ali pa v smeri sporazuma s Fidesom. V najmanjši koalicijski stranki se namreč bojijo, da dogovor z zdravniki pomeni celo odmik od trenutne dosežene stopnje javnega zdravstva.

DeSUS: Ministrica očitno laže

»Za nas usoda ministrice ni tako zelo pomembna, za nas je pomembno to, da bodo do konca leta predstavljeni zakonodajni osnutki, ki bodo reševali nakopičene težave v zdravstvu,« je včeraj dejal Židan. Na vprašanje, kje vidijo Socialni demokrati rešitev zapleta tako s Fidesom kot s celotnim javnim sektorjem, pa je prvak SD dejal, da iskanje rešitev ni v pristojnosti njihove stranke, so pa pripravljeni aktivno sodelovati in pomagati s predlogi. Največja odgovornost in pristojnost je na predsedniku vlade. »V tem trenutku je reševanje dialoga z javnim sektorjem preraslo pristojnosti posameznih ministrov,« je dejal Židan. SD premierja Cerarja poziva, da se začne nemudoma in resno pogovarjati tako s Fidesom kot tudi s preostalimi sindikati javnega sektorja.

V DeSUS in SD so v zadnjih dneh poudarjali, da je Kolar-Celarčeva na pogovorih s koalicijo omenjala tudi posebno prilogo, v kateri naj bi bili natančneje pojasnjeni določeni deli dogovora s Fidesom. »Če ta dokument ne obstaja, pomeni, da nam je ministrica lagala,« je konec prejšnjega tedna dejal poslanec DeSUS Tomaž Gantar. Tudi včeraj je vztrajal, da je sporazum brez priloge pomanjkljiv. Še ostrejši pa je bil prvak stranke upokojencev Karl Erjavec. Po njegovem mnenju se je Cerar z izjavo o zaupanju ministrici Kolar-Celarčevi prenaglil oziroma bi se moral glede trditev o prilogi k sporazumu pogovoriti še s partnerji. Kot je Erjavec dejal za STA, ministrica očitno laže, morajo pa to razčistiti, saj da je v takem nezaupanju v vladi, ki je na resni preizkušnji, težko delati.

»Zadnje dogajanje bo vsekakor pustilo zamere med koalicijskimi partnerji. Morda pa tudi v največji vladni stranki,« smo včeraj lahko slišali v koaliciji.