Več kot devet tisočakov bo za zaplato občinske zemlje pred svojo hišo v Vižmarjah morala odšteti občanka, ki je do zdaj tam brezplačno parkirala. Dobrih sto kvadratnih metrov veliko občinsko zemljišče v naravi meji na ulico, medtem ko je v katastru še vedno njen del. Občina zdaj namerava to in še več drugih zemljišč v katastru ločiti od ulice in jih prodati.

V dopisu ponudili kar ulico

Takih primerov je po Ljubljani še na stotine in prej ali slej bo Mestna občina Ljubljana vsem za ta zemljišča izstavila račun. Leta 2011 je namreč občina na razpisu izbrala podjetji LUZ in LGB, da ji pomagata urediti centralno evidenco nepremičnega premoženja. Več let je trajalo, da so v evidenco prenesli podatke za vseh 57 katastrskih občin, pregledali prostorsko dokumentacijo, izdelali predloge za grajeno javno dobro, razmejitev cest in druge javne infrastrukture ter se lotili vprašanja lastništva zemljišč v večjih soseskah. V slabi polovici katastrskih občin so tudi že stekli postopki parcelacije, ko bo dokončno postalo jasno, točno po katerih zemljiščih potekajo ceste, ulice, poti, pločniki, kje so zelene površine in ostale javne površine. Zemljišča, ki jih občina ne potrebuje, bo prodala, kjer se bo pokazala potreba, pa bo zemljišča kupovala.

Dopise občanom so sestavili kar v LUZ in naša sogovornica opozarja, da so se tega lotili precej nerodno. »Obvestili so nas, da prodajajo to parcelo, ki pa je dejansko celotna ulica z vsemi zemljišči ob naših hišah. Kako lahko v dopisu napišejo, da prodajajo ulico in nas sprašujejo, ali bi jo kupili?« se sprašuje občanka, ki je bolj točne informacije dobila šele na LUZ. »Tam mi je gospod povedal, da ne prodajajo ulice, temveč nam tako kot drugim sosedom prodajajo zgolj zemljišča ob naših hišah, ki jih večina uporablja za parkiranje.« Dobri novici je sledila slaba, saj so na občini kvadratni meter zemljišča ocenili na 80 evrov. »To za nas pomeni devet tisočakov, na katere nismo računali. Mi bomo verjetno še zmogli, vendar gotovo bo za kar nekaj ljudi to prevelik zalogaj,« ocenjuje naša sogovornica, ki se sprašuje, ali bo občina v teh primerih zemljišča pač prodala najboljšemu ponudniku.

Dogovor o odlogu plačila

Jasnega odgovora, kaj bodo storili v primerih, ko ljudje ne bodo zmogli teh zemljišč kupiti, na občini nismo dobili. Pravijo, da se lahko občani, ki bi bili v finančnih težavah, oglasijo pri njih in se dogovorijo za odlog odkupa. Prav tako na občino vabijo občane, ki iz kateregakoli drugega upravičenega razloga ne morejo kupiti občinskega zemljišča, ki ga uporabljajo oziroma »uzurpirajo«, kot so se izrazili. »Ampak ljudje načeloma dobro sprejemajo taka obvestila, saj v večini primerov vedo, da uporabljajo občinska zemljišča. Če imajo dodatna vprašanja, je na dopisu navedeno, da se lahko pisno ali ustno obrnejo tako na koncesionarja LUZ kot tudi na Mestno občino Ljubljana.«

Na vprašanje, zakaj so stanovalce vznemirili z dopisom, v katerem jim prodajajo celo ulico, namesto da bi prej izvedli parcelacijo in ponudili zgolj posamezne parcele pred hišami, na občini odgovarjajo, da parcelacije posameznih parcel naročijo le, če je na podlagi poslanih ponudb izkazan povsem konkreten interes za odkup, »saj bi sicer predhodna parcelacija pomenila dodaten in povsem prenagljen strošek«. »Ulica se v celoti ne bo prodajala, saj večji del nje sega med javne površine. To je veliki večini strank jasno že brez dodatne obrazložitve,« pravijo na občini. Ker gre za informativna obvestila, v njih ni niti cene zemljišča, ki jo lahko zainteresirani kupec izve naknadno. Barantanja okrog cene ne bo, opozarjajo na občini, saj je oblikovana na podlagi cenitvenega poročila in pod ocenjeno vrednostjo nepremičnin ne morejo prodajati.