Družbeno omrežje youtube je med drugim preplavljeno s posnetki, v katerih denimo igra glavno vlogo rusko orožje. Sodobni ruski tank T-90 s sirskim upravljalcem, ki preživi smrtonosni napad ameriške protitankovske rakete BGM-71 TOW pri Alepu, si je prislužil več kot 2,8 milijona ogledov, podobne številke pa spremljajo tudi drugo rusko orožje, uporabljeno v sirski državljanski vojni.

Omenjeni videoposnetki, ki krožijo tudi po raznih televizijskih kanalih po svetu, postajajo reklamno orodje ruske oborožitvene industrije, pa naj gre za njihova letala, protiletalske obrambne sisteme in rakete, pametne bombe, ki jih vodijo laserji in sateliti, ali pa ostrostrelske puške in posodobljeno najbolj znano rusko pehotno orožje AK-47 oziroma kalašnikovke.

Rusija je že v lanskem letu močno povečala prodajo orožja, na 14,5 milijarde dolarjev, kar je 13 odstotkov več kot leto prej. Letošnje številke bodo še znatno višje. Čeprav se ne bodo niti približale ameriškemu tretjinskemu deležu v svetovni trgovini z orožjem, se bodo utrdile na drugem mestu pred prav tako rastočo orožarsko silo Kitajsko, ki se približuje šestodstotnemu deležu svetovne trgovine z orožjem.

Petletna sirska državljanska vojna je postala svojevrstno izložbeno okno ponudbe orožja, pri čemer je Rusija v prednosti pred ZDA zaradi oboroževanja Al Asadovih režimskih sil v nasprotju z ameriško bolj zadržano podporo uporniškim skupinam. Ruski predsednik Vladimir Putin je že poleti razlagal, da se je njihovo orožje »izkazalo za učinkovito in zanesljivo v najrazličnejših okoliščinah«, ter povedal, da so trenutna mednarodna naročila pri njihovi vojaški industriji presegla 56 milijard dolarjev. Slednja zaposluje okoli tri milijone ljudi, najpomembnejši tuji kupci ruskega orožja pa so bili doslej Indija, Kitajska, Iran, Venezuela, Alžirija in Združeni arabski emirati.

Poznavalci vojaške industrije zatrjujejo, da je rusko posredovanje v Siriji tudi del njenega nastopa na mednarodnem trgu orožja. Zaradi padca cen surove nafte, plina in nekaterih drugih naravnih surovin, pa tudi gospodarskih sankcij, ki so prizadele rusko gospodarstvo, Moskva išče nove prihodke na trgu, ki znova cveti zaradi vse večjih regionalnih in tudi globalnih napetosti. Z vojaškim sodelovanjem pa sledi tudi doktrini krepitve svojega globalnega vpliva, ki ga je svoj čas zanemarila in ga zdaj krepi tudi z vse opaznejšo prisotnostjo v arabskem svetu na ruševinah arabske pomladi ne le v Siriji, ampak tudi v Egiptu in Libiji.