Čeprav je bilo predvideno, da bo vlada na današnji seji preverila, ali je parafirani sporazum s sindikatom Fides v začrtanih okvirjih, pa je včeraj popoldne predsednik vlade Miro Cerar nepričakovano povedal, da vlada o njem ne more odločati, dokler se sindikati ne dogovorijo med sabo. Premier je dejal, da prihaja med Fidesom in preostalimi sindikati do nesoglasij, zato je po njegovem mnenju nujno, da to sami razčistijo ter o tem obvestijo vlado.

Cerar je sicer že prej poudaril, da je dogovor z zdravniki po zagotovilih pristojnih služb, ministrstva za finance, ministrstva za zdravje in ministrstva za javno upravo v skladu z vladnimi izhodišči in ne posega v enoten sistem plač v javnem sektorju. Po njegovem mnenju je najpomembneje, da so zamrznili stavko in da so si s tem izborili več časa za nadaljnja pogajanja. Glede skupnih pogajanj s sindikati javnega sektorja pa je spomnil, da je vlada pripravljena na nadaljevanje pogajanj, in ocenil, da je njihov zadnji približevalni predlog dober – zlasti za tiste z najnižjimi plačami.

Sindikati bodo zaostrili zahteve

Koliko je k prestavitvi vladne odločitve prispevalo nasprotovanje dogovoru koalicijskih SD in DeSUS, ni znano, je pa jasno, da Cerarjevega navodila sindikati ne nameravajo upoštevati. »Vlada je dala zdravnikom določene zaveze, zato je odločitev na njeni strani in tega ne more prelagati na nas. Ne glede na njeno odločitev bomo naše zahteve definitivno redefinirali,« je povedal vodja ene izmed dveh pogajalskih skupin javnega sektorja in predsednik Pergama Jakob Počivavšek. Kakšne bodo te zahteve, včeraj ni želel »prejudicirati«, bo pa, kot je dejal, več znano po sestanku pogajalske skupine, ki ga nameravajo sklicati po odločitvi vlade.

»Če bo vlada potrdila sporazum s Fidesom, je pogajanj z javnim sektorjem konec,« je včeraj ponovil predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj in napovedal »možnost stavk, ulice in državnih blokad«. Že v torek je tudi opozoril, da se bo sindikalna stran v primeru potrditve sporazuma na novo organizirala in pripravila zahteve, »ki bodo v povsem drugem polju finančnega razreda«.

»Nekaj dobi le tisti, ki ima j....«

Zaradi sporazuma z zdravniki, ki prinese vsaj 40 milijonov evrov dodatnih izdatkov, obenem pa po oceni sindikatov posega tudi v enotni plačni sistem, je zavrelo v vsem sindikalnem prostoru. »Dogovor, po katerem se za ene najde denar, za vse druge pa ne, je povsem spremenil stvari,« je dejal Frančišek Verk, predsednik Sindikata državnih organov Slovenije (SDOS), ki vključuje zaposlene na upravnih enotah, davkarje, carinike, pravosodne policiste… Čeprav se zaveda, da bi s splošno stavko naredili veliko škodo in praktično zaustavili državo, pa se mu ta zdi vse bolj neizogibna. »Obnašanje vlade kaže, da lahko nekaj dobi le tisti, ki ima j.... Zakaj bi morali biti drugi tako državotvorni, da bi od te državotvornosti crknili,« je sočen Verk.

V SDOS se sicer še naprej zavzemajo za ohranitev enotnega plačnega sistema, ki pa bi ga bilo treba po njihovem mnenju nemudoma popraviti. »Sistem ni slab, a je bil zlorabljen. Po tem, ko so si nekatere vodilne skupine v zadnjih letih z raznimi akti o sistematizacijah izborile višje plače, je razmerja med primerljivimi delovnimi mesti povsem porušil še letošnji dogovor s policisti, ki je zvišal njihove plače za od 8 do 12 odstotkov.«

Na sporni dogovor z zdravniki so se že v torek odzvali tudi v Sindikatu zdravstva in socialnega varstva Slovenije (SZSVS) in zahtevali, da se takoj začnejo tudi pogajanja za preostale poklice v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva. »Ministrica za zdravje pozablja, da ni ministrica za zdravnike, ampak za vse delavce v zdravstvu in socialnem varstvu, od medicinskih sester do laboratorijskih tehnikov, fizioterapevtov, psihologov, kuharjev in receptorjev. Zdravniki sami, brez preostalih zaposlenih, ne bodo mogli skrajševati čakalnih vrst, zato je nevzdržno, da bi samo oni prejemali variabilni del plače, medtem ko njihovi sodelavci v timu za dodatno delo ne bi bili stimulirani,« je dejal predsednik SZSVS Zvonko Vukadinovič. Vlado je ob tem opozoril, naj nemudoma preneha s parcialnim reševanjem problematike vrednotenja posameznih skupin, saj s tem ruši enotni plačni sistem in vnaša nove anomalije.

Letna rast plač v javnem sektorju

SURS

PODATKI

SEPT. 2015

SEPT. 2016

v €

ZDRAVSTVO

1600

1255

1269

1223

1214

1226

1195

1190

1200

1125

1117

1063

800

+3,6 %

+4,8 %

+2,9 %

+7,9 %

+5,5 %

400

0

Javna uprava

Vojska

Policija

Bolnišnična

zdravstvena

dejavnost

Zunajbolnišnična

zdravstvena

dejavnost

ŠOLSTVO

1600

1456

1405

1238

1210

1200

1138

1111

863

834

800

+3,5 %

+2,3 %

+2,4 %

400

+3,4 %

0

Predšolska

vzgoja

Osnovnošolsko

izobraževanje

Visokošolsko

izobraževanje

Srednješolsko

izobraževanje

SOCIALNO VARSTVO

1600

1189

1200

1130

943

935

920

934

816

798

800

+4,9 %

400

+0,8 %

+1,5 %

+2,2 %

0

Socialno

varstvo z

nastanitvijo

Socialno

varstvo

brez

nastanitve

Zasebni sektor

Javni sektor