Kar sedem točk je imela javna dražba nepozidanih občinskih zemljišč v Spodnji Šiški, Kašlju, Mostah in Dobrovi. Za dve parceli v Kašlju in za zemljišče v Dobrovi sicer ni bilo zanimanja, izkupiček dražbe pa je bil vseeno zadovoljiv za občinsko stran, saj se je v mestno blagajno prililo okoli 2,6 milijona evrov.

Če bi se za posamezni paket zemljišč potegovalo po več kandidatov, bi bili na Mestni občini Ljubljana s končnim zneskom seveda še bolj zadovoljni, tako pa so večino prodali po izklicni ceni. Le za zemljišči v Kašlju, ki skupaj merita okoli 1600 kvadratnih metrov, sta se potegovala dva dražitelja. Toda tudi v tem primeru je direktor podjetja Mapros Marko Bernot le enkrat povišal izklicno ceno za tisočaka in predsednik prostovoljnega gasilskega društva Zgornji Kašelj se ni več potegoval za naložbo, vredno okoli 50.000 evrov (kupec mora plačati še 22-odstotni davek). Na vprašanje, kaj bo v prihodnosti zraslo na njegovih parcelah v Kašlju, je Bernot odgovoril, da se pravzaprav še ni poglobil v to.

Tudi drugi kupci včeraj še niso želeli razkriti svojih načrtov. Glede na to, da kupljene parcele ležijo ob industrijskih conah, pa je smiselno pričakovati njihovo širitev. Zaraščeno zemljišče v izmeri okoli 1500 kvadratnih metrov na Viču je po izklicni ceni 154.500 evrov kupilo podjetje Scania Slovenija, ki ima sedež v neposredni bližini in bo verjetno razširilo viško gospodarsko cono ob Cesti v Gorice. Podobno je zemljišča v bližini svojega sedeža kupila tudi družba C.J.I., ki deluje na Leskovškovi cesti. Za trikotnik na robu nakupovalnega središča BTC so odšteli 198.000 evrov. Počakati morajo še na odziv solastnika delov dveh parcel, ki ima predkupno pravico, a sta bila predstavnika podjetja kljub temu nasmejana, nista pa želela razkriti načrtov.

Trikratno povečal svoj delež

Z največjim nasmehom in največjo naložbo pa je z dražbe odkorakal Jože Kikelj, lastnik in direktor družbe Logo skupina, znane po bencinskih servisih Logo. Kupil je več manjših nepozidanih stavbnih zemljišč v industrijski coni Šiška, ki skupaj obsegajo skoraj 14.000 kvadratnih metrov. Zanje je odštel izklicnih 2,285 milijona evrov.

Kaj bo nastalo na tem območju pri Tikiju, kjer so trenutno nezakoniti vrtički, in kdaj, je po Kikljevih besedah še prezgodaj javno govoriti. Velja pa omeniti, da je grosupeljski podjetnik že lastnik zemljišč v bližini atletskega stadiona ŽAK. Pred leti je namreč kupil podjetje Azion, ki naj bi bilo prvotno v lasti ciprske družbe Blue Train Investments, znane po tem, da je bil Jure Janković en dan njen direktor. Z Azionom je dobil še okoli pet tisoč kvadratnih metrov velik travnik, ki ga je podjetje v Spodnji Šiški kupilo leta 2009.

Občina je bila doslej strpna lastnica, tako da so se vrtičkarji na robu industrijske cone zelo udomačili, a že prihodnje leto najverjetneje ne bodo mogli več obdelovati gredic na zdaj Kikljevi zemlji. Če se bo odločil graditi, se mora samo držati občinskega prostorskega načrta, ki na tem območju dovoljuje gradnjo objektov velikega merila in tehnoloških stavb, lahko pa gradi tudi stavbe za zdravstveno oskrbo.