Japonski proizvajalec industrijskih robotov Yaskawa Electric bo v Sloveniji, po neuradnih informacijah v občini Kočevje, kjer si za investicijo močno prizadevajo (na včerajšnji novinarski konferenci v Frankfurtu je bil tudi župan občine Kočevje Vladimir Prebilič), postavil obrat za proizvodnjo robotov. Končna lokacija bo uradno znana predvidoma do konca leta.

Investicija je vredna 25 milijonov evrov, proizvodnja pa naj bi se začela proti koncu leta 2018. Slovenska država naj bi po besedah državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu Aleša Cantaruttija prispevala od 20 do 25 odstotkov sredstev v obliki subvencije. »Od Yaskawe pričakujemo vlogo za pridobitev sofinanciranja. Glede na to, da gre za investicijo v visokotehnološko proizvodnjo, za nova delovna mesta, pričakujemo, da bo subvencija znašala do 25 odstotkov investicije,« je dejal Cantarutti in japonskemu investitorju obljubil, da bo Slovenija naredila vse, da bo investicija dobro zaživela. Ob tem je dejal, da se bo Slovenija potrudila, da bo kmalu dokončan tudi drugi tir med Divačo in Koprom, kar bo še izboljšalo logistiko za podjetje. Tir naj bi po Cantaruttijevih besedah zgradili v šestih letih.

V Ribnici so že 15 let

Za Slovenijo so se po besedah predsednika Yaskava Robotics Europe Bruna Schnekenburgerja odločili zato, ker so v državi navzoči že 15 let – s podjetjem Yaskawa Ristro v Ribnici – in so v tem času zgradili dobro mrežo povezav z univerzami in dobavitelji.

Kaj konkretno jim je Slovenija ponudila, v močni delegaciji Yaskawe iz Japonske niso želeli govoriti, prav tako ne o izbiri lokacije.

Yaskawa namerava v Sloveniji izdelovati robote, ki so druga najmočnejša divizija znotraj globalno navzočega podjetja. Zaposliti nameravajo okoli 200 ljudi, več kot deset odstotkov tudi v raziskavah in razvoju. V Sloveniji tako ne bo potekala le proizvodnja, ampak tudi razvoj. Eno pomembnih meril za izbiro lokacije je bilo tudi skrajšanje dobavnih poti do držav jugovzhodne Evrope, Bližnjega vzhoda in Afrike. Razumeti gre, da bo Yaskawa večino ključnih sestavnih delov za izdelavo robotov uvažala iz Japonske, del dobaviteljev pa bodo iskali tudi v Evropi. Zato kot pozitiven učinek investicije izpostavljajo tudi pozitivne učinke na dobavitelje v Evropi. Finančne spodbude za odločitev o lokaciji investicije naj ne bi bile pomembne, saj bi, kot je dejal Schnekenburger, podobne spodbude dobili tudi v drugih državah iz ožjega izbora, na Poljskem, Češkem in Slovaškem.

V petih letih podvojili prodajo

Yaskawa globalno zaposluje 14.500 ljudi, ustvari okoli 3,6 milijarde evrov prihodkov od prodaje na leto. V Evropi deluje od leta 1979 in danes zaposluje 1600 ljudi ter ustvari pol milijarde evrov prihodkov. V zadnjih petih letih je prodajo podvojil in še vedno ima na leto dvoštevilčne stopnje rasti prodaje. Ključni del proizvodnje so izdelki za nadzor gibanja za avtomobilsko industrijo, s katerimi ustvari slabih 50 odstotkov prihodkov. S postavitvijo proizvodnje robotov v Evropi se želi predvsem približati evropskim kupcem, hkrati pa jo je gnalo tudi prepričanje, da je Evropa, natančneje Nemčija, vodilna v tako imenovani industriji 4.0. V Evropi namerava okrepiti prodajno-distribucijsko mrežo. Podjetje poleg že omenjenih izdelkov za avtomobilsko industrijo in robotov izdeluje tudi izdelke v humanotroniki in za podjetja v proizvodnji čiste električne energije. V zadnjih petih letih je v Evropi prevzela več specializiranih podjetij s teh področij.