V stranki upokojencev so zadovoljni s četrtkovim sestankom s finančno ministrico Matejo Vraničar Erman. Kot pravijo, so naredili pomemben korak k oblikovanju demografskega sklada, ki je za njih ena od pomembnih točk koalicijske pogodbe, zaradi katere so med drugim tudi vstopili v Cerarjevo koalicijo. V DeSUS so zadovoljni, da so zamisel o demografskem skladu, »samostojni in neodvisni instituciji, ki bo dolgoročno jamčila za nemoteno izplačevanje pokojnin«, sprejeli tudi koalicijski partnerji. V ponedeljek bodo tako o tej temi govorili na koalicijskem vrhu, nato pa naj bi skupina, v katero bo vsaka vladna stranka predlagala po dva strokovnjaka, uskladila besedilo zakona.

Z Mramorjevim odstopom se je dogovarjanje upočasnilo

Predsednik stranke upokojencev Karl Erjavec je pričakoval, da bo ustanavljanje demografskega sklada manj zamudno in težavno. Kot pravi, je bil nekdanji minister za finance Dušan Mramor tej zamisli na začetku zelo nenaklonjen, pozneje pa se je omehčal. Z Mramorjevim odstopom se je dogovarjanje ponovno upočasnilo. Vendar pa po prepričanju prvaka DeSUS to, ali bo zakon o demografskem skladu sprejet teden dni prej ali pozneje, ni bistveno, pomembno je, da bo sklad ustanovljen v tem mandatu.

V DeSUS kot osnovne vire sklada navajajo deset odstotkov kupnine od prodaje celotnega državnega premoženja, določen odstotek dividend od državnih podjetij, 34-odstotni delež Zavarovalnice Triglav in Modro zavarovalnico. Dokončni dogovor, koliko časa naj bi se sklad polnil, naj bi sprejeli skupaj s koalicijskimi partnerji, predvidoma pa naj bi šlo za obdobje petnajstih ali dvajsetih let. Še vedno pa v DeSUS vztrajajo, da bo – tako kot zdaj pri Kadu – do 50 milijonov evrov letno namenjenih za usklajevanje pokojnin.

Sklad ne sme povzročiti tekmovanja za volilne glasove

Socialni demokrati bodo na današnji konferenci z naslovom Varna prihodnost vseh generacij obravnavali svoj predlog deklaracije za ustanovitev demografskega rezervnega sklada. »Demografske projekcije kažejo, da se bo vsakoletni primanjkljaj pokojninske blagajne, ki ga financiramo iz proračuna, z 1,2 milijarde evrov leta 2013 dvignil na več kot 2,5 milijarde evrov do leta 2035. To kritično obdobje bo po predvidevanjih strokovnjakov trajalo vsaj 25 let. Sredstva za premostitev tega obdobja so torej ključna za zagotovitev dostojnih pokojnin vseh tistih, ki se bodo upokojevali čez 20 let in več,« svoje zavzemanje za ustanovitev demografskega sklada pojasnjujejo socialni demokrati. Tako v SD kot v DeSUS pa poudarjajo, da demografski sklad ne sme biti tema, v zvezi s katero bi potekala prestižna strankarska tekma za volilne glasove upokojencev.