Donald Trump je med predvolilno kampanjo pojasnil, kaj si misli o podnebnih spremembah: »So navadna potegavščina.« Zato, je obljubil, bo umaknil ameriški pristop k pariškemu podnebnemu sporazumu, na katerega je odhajajoči predsednik Barack Obama še posebno ponosen. Zagovorniki boja proti segrevanju ozračja se zdaj sprašujejo, ali bo novi prebivalec Bele hiše svoje napovedi uresničil. Sodeč po namigih iz njegove ekipe jih bo, saj naj bi v Trumpovi stolpnici že preučevali pravne poti za čim hitrejši pokop ameriškega sodelovanja v sporazumu. Večjih formalnih težav z odstopom Trump ne bi imel, bolj gre za vprašanje diplomatskih posledic in za vprašanje časa.

ZDA sporazuma niso ratificirale v senatu, kot je sicer v državi praksa z mednarodnimi pogodbami, saj je Obama vedel, da nikoli ne bo dobil potrebne dvotretjinske večine – ne nazadnje imajo zadržke tudi nekateri demokrati iz zveznih držav z močnejšo industrijo. Zato je Obama kongres obšel s predsedniškim odlokom. »Nekega dne bomo morda ocenili, da je bil to trenutek, ko smo se odločili rešiti naš planet,« je rekel septembra letos, ko so ZDA k sporazumu pristopile hkrati s Kitajsko.

Zdaj kaže, da takšnega dne ne bo. Trump ima več možnosti. Lahko sprejme nov predsedniški odlok o izstopu ZDA od sporazuma in s tem povozi Obamovega. Lahko se drži formalne poti izstopa, kar traja štiri leta. Lahko pa ZDA odstopijo od konvencij, ki so temelj sporazuma, kar bi pomenilo enoletni postopek.

Med Trumpovimi predvolilnimi obljubami, ki zadevajo okolje, so tudi vračanje okolju neprijaznih industrijskih delovnih mest v Ameriko, podpora domači premogovniški industriji ali prižig zelene luči naftovodu Keystone. V programu za prvih dvesto dni vladanja pa Trump pri vprašanju energetike navaja, da bo ukinil ameriško sofinanciranje milijarde dolarjev vrednih programov OZN za boj proti podnebnim spremembam, da bo umaknil ovire ključnim energetskim projektom v državi in da bo odpravil omejitve, ki veljajo za ameriške energetske rezerve, med drugim za pridobivanje nafte iz skrilavcev. Vse to je precej daleč od duha pariškega sporazuma. ba