Po nizu terorističnih napadov v Evropi in še vedno nerešeni migracijski krizi je evropska komisija izpolnila enega temeljnih ukrepov, s katerimi želi evropskim državljanom povrniti občutek varnosti. Kot so na septembrskem vrhu v Bratislavi zahtevali evropski voditelji, je predložila zakonodajni predlog za uvedbo evropskega sistema za potovalne informacije in odobritve (Etias). Za tem birokratskim opisom se skriva poseben elektronski sistem registracije potnikov iz tretjih držav, ki lahko v schengensko območje pripotujejo brez vizuma. Pred potovanjem se bodo morali po vzoru ameriškega sistema (Etas) obvezno na spletu registrirati v sistemu Etias. V ameriškem sistemu Etas se moramo denimo registrirati tudi Slovenci, čeprav za vstop v ZDA ne potrebujemo vizuma.

Ko bodo potniki v evropski sistem Etias vnesli svoje osebne podatke, podatke o zdravstvenem stanju, morebitnih prejšnjih kaznih, zadrževanju na kriznih območjih in državo, v katero nameravajo pripotovati, naj bi v roku desetih minut dobili odgovor o odobritvi potovanja ali zavrnitvi vstopa. Potnike bodo namreč preverili s pomočjo več obstoječih podatkovnih baz (Eurodac, Interpol, schengenski informacijski sistem – SIS) in novih podatkovnih baz, ki jih še načrtujejo. Če se bodo potniki znašli v kateri od teh podatkovnih baz, jim bo vstop najverjetneje zavrnjen.

Toda to naj bi bila manjšina. Od 95 do 98 odstotkov potnikov bo zeleno luč za potovanje v schengensko območje dobilo tako rekoč nemudoma, večinoma v desetih minutah. Preostali pa morebiti nekoliko pozneje. Potencialno sporne registracijske prošnje bodo namreč najprej še enkrat preverili (pričakuje se, da bo večina vendarle dobila dovoljenje za vstop), preostanek pa bodo preusmerili k nacionalnim varnostnim organom države članice, kamor je potnik hotel pripotovati. Ti se bodo morali na koncu odločiti, ali potniku želijo izdati dovoljenje za vstop.

S pomočjo sistema Etias se za prihod v schengenski prostor ne bo treba registrirati državljanom tretjih držav, ki za vstop potrebujejo vizum. Te namreč varnostno preverijo že med postopkom izdajanja schengenskega vizuma, ki v povprečju traja do 15 dni, v izjemnih primerih pa se lahko podaljša tudi na 30 do 60 dni. Nov varnostni sistem Etias, s katerim želijo preprečiti vstop teroristom, kriminalcem in nezakonitim migrantom, ne bo poceni. Njegova vzpostavitev bo stala okoli 200 milijonov, delovati pa naj bi začel šele leta 2020. Vsako leto vzdrževanja sistema Etias in njegove nadgradnje bodo evropske davkoplačevalce stali še dodatnih 85 milijonov evrov. V uteho ob večmilijonski investiciji je denimo to, da bo moral vsak prosilec za vstop plačati pet evrov registracijske pristojbine. Predlagani sistem morajo zdaj potrditi še v evropskem svetu in evropskem parlamentu.