Med zahtevami stavkajočih zdravnikov je tudi zniževanje praga, pri katerem lahko odklanjajo nove paciente. Na zdravstveni blagajni ugotavljajo, da bi lahko glede na sedanje zahteve polovica družinskih zdravnikov zaprla vrata pred ljudmi, ki izbranega zdravnika še nimajo ali pa so se priselili v nov kraj. Bojijo se, da bi bolnikom to povzročalo podobne težave, kot so jih ponekod že imeli pri izbiranju ginekologa in zobozdravnika.

Kolar-Celarčeva se je dogovarjala še pred pogajanji s Fidesom

Danes lahko družinski zdravniki nove paciente nehajo sprejemati, ko število obstoječih za desetino preseže povprečje v njihovi regiji. Če bi bila sprejeta katera od različic, o katerih se zdaj vladna stran pogovarja s sindikatom Fides, bi imeli to možnost že bistveno prej.

Ideja, da bi bilo treba preutrujenim zdravnikom olajšati zapiranje vrat pred dodatnimi pacienti, pa ni padla z neba šele v zadnjih dneh. Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc se je o tem z njimi dogovarjala še pred pogajanji s Fidesom, so potrdili družinski zdravniki. Nedavno so se z ministrico že dogovorili, da bi lahko nove paciente začeli odklanjati, ko bi z obstoječimi dosegli državno povprečje, je pojasnil predsednik sindikata družinskih zdravnikov Praktikum Igor Muževič.

Državno povprečje po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) trenutno znaša okoli 2462 glavarinskih količnikov (gre za merilo obremenjenosti posameznega zdravnika, med drugim pa so količniki odvisni od starosti pacientov pri posameznem zdravniku) oziroma 1792 bolnikov na zdravnika. Če bi se v Sloveniji odločili še, da bi lahko pacienti po novem izbirali tudi med mladimi zdravniki po dveh letih specializacije, bi bila ta meja pri okoli 2100 ali 2200 glavarinskih količnikih (okoli 200 bolnikov manj na zdravnika kot danes).

Pogajanja so kasneje sicer prepustili Fidesu, je pojasnil predsednik sindikata družinskih zdravnikov Praktikum Igor Muževič. Še vedno pa meni, da kljub nižjemu pragu, pri katerem bi lahko zdravniki začeli odklanjati dodatne paciente, ti ne bi bili prepuščeni samim sebi. »Zdravniki bodo z nagrajevanjem dodatno motivirani, da se to ne bi zgodilo. Tudi če bo prvi novega pacienta odklonil, ga bo zagotovo sprejel drugi ali tretji. Doslej so nove paciente sprejemali tudi mnogi zdravniki, ki jim tega že po sedanjih kriterijih ne bi bilo treba,« je dejal Muževič.

ZZZS proti popuščanju pri dostopnosti zdravljenja

Na ZZZS dvomijo o teh zagotovilih. Vršilec dolžnosti generalnega direktorja Marjan Sušelj, ki je tudi med člani vladne pogajalske skupine, meni, da ne bi smeli popuščati zahtevam, ki bi lahko zmanjšale dostopnost za bolnike. »Bolnik bi lahko družinskega zdravnika sicer izbral kjer koli, a je pomembno, da ima zdravnika v svojem okolju.« Na ZZZS poudarjajo, da so ambulante družinskih zdravnikov vstopna točka v vse zdravstvo. Če bi bile manj dostopne, bi se s tem zmanjšal tudi dostop do bolnišničnega zdravljenja. Prav tako bi to lahko krnilo dostop do zdravil, ki jih predpisujejo družinski zdravniki, so dodali.

Da bi lahko šle spremembe v škodo bolnikov, skrbi tudi ljubljansko zastopnico pacientovih pravic Dušo Hlade Zore. Ravno v teh dneh se ji je oglasila pacientka, ki ima težave pri izbiri novega ginekologa, je povedala, večkrat pa so se nanjo obrnili tudi ljudje, ki so neuspešno iskali zobozdravnika v javnem sistemu. Hlade-Zoretova dodaja, da sicer podpira zaposlovanje dodatnih družinskih zdravnikov, ki bo dolgoročna rešitev sedanjih težav, a je treba misliti tudi na bolnike v vmesnem obdobju.

Bo vlada zahtevam zdravnikov po lažjem zapiranju vrat ugodila? V tem delu še niso usklajeni, je dejala Milojka Kolar Celarc. »Zdravnikov družinske medicine je premalo. Pri nekaterih je opredeljenih tudi do 3000 pacientov, pri nekaterih pa samo 500 ali 800. Iščemo kompromisno rešitev do obdobja, ko bomo imeli dovolj družinskih zdravnikov in bodo ti vsaj približno enakomerno obremenjeni.« Možnost odklonitve dela, ki bi jo dobili preobremenjeni zdravniki, so na ministrstvu za zdravje včeraj sicer navajali med zahtevami, o katerih so se vladni pogajalci s Fidesom že deloma uskladili.