Na obrambnem ministrstvu med zaposlenimi kroži novica, da je SDS tik pred interpeliranjem obrambne ministrice Andreje Katič. Od največje opozicijske stranke uradnega pojasnila o njihovi nameri nismo dobili, vsekakor pa ta možnost do nadaljnjega ostaja na dnevnem redu. Smo pa od nekaterih poslancev stranke neuradno dobili tudi namige, da se utegnejo obrambnega resorja ostro lotiti v interpelaciji celotne vlade in tako samostojna interpelacija ministrice morda niti ne bo (več) potrebna.

Največja opozicijska stranka v 46 strani dolgi interpelaciji vlade obrambni resor kritizira na treh straneh, nekaj vrstic odnosom med Slovenijo, Natom in OZN namenijo tudi v poglavju o slovenskih zunanjih zadevah. »Sistem obrambe in zaščite še pod nobeno vlado ni bil tako podhranjen in eksistencialno ogrožen, kot je pod vlado Mira Cerarja,« povzemajo v SDS, v interpelaciji pa prav tako ponovijo letos že ničkolikokrat slišano dejstvo, da smo Slovenci v Severnoatlantskem zavezništvu vse manj lojalni obveznostim in zavezam, sprejetim v Natu, in vse bolj postajamo breme drugim članom, ki morajo nositi več bremena zaradi neodgovorne politike Slovenije. SDS ob tem v besedilo interpelacije še zapiše, da »to pomeni, da se je slovenska zunanja politika v tem smislu izneverila konstitutivnemu ukazu, usmeritvi, ki jo predstavljajo referendumske odločitve. Gre za popolno odpoved zunanje politike na tem področju in s tem veliko blamažo Slovenije, gre za močan padec njenega ugleda.«

Katičeva še brez ključnih zakonov

Strateški pregled obrambnega resorja, ki naj bi glede dejanskega stanja v obrambnem sistemu nalil čistega vina, bi ekipa ministrice Andreje Katič morala v vlado dostaviti že prejšnji mesec, prav tako je Katičeva poleti večkrat napovedala, da bo državni zbor še to jesen lahko obravnaval dolgo pričakovani novi zakon o obrambi. Tudi zakon o službi v Slovenski vojski bi moral biti že napisan, a po besedah odgovornih na obrambnem ministrstvu vendarle še ni. »Vsekakor bomo usklajeni zakon v obravnavo poslali še letos, morda že konec tega meseca,« pravi Aleš Sila, tiskovni predstavnik ministrstva za obrambo, kjer kljub dvema menjavama na vodilnih področjih ministrstva (Katičeva je poleti na mesto generalnega direktorja direktorata za obrambno politiko imenovala Aleša Mišmaša, na čelo direktorata za obrambne zadeve pa prejšnji teden Srečka Zajca) ni zaznati reformnega duha sicer precej shiranega obrambnega sistema, za katerega stroka celo pravi, da zaradi manka strategij ne ve, kaj bi sam s sabo.

Tega, da tudi Katičevi ne uspeva vzpostaviti reda v slovenskem Pentagonu (mencanje z menjavo načelnika generalštaba) oziroma da ji ne uspeva zbrati dovolj politične motivacije za prenovo sistema, se zavedajo tudi v vladi, predvsem v največji koalicijski stranki SMC. A ker še to leto pričakujejo nove politične nemire na področju zdravstva oziroma na področju sociale, bodo Katičevo raje pustili pri miru. Če bi prišlo do samostojne interpelacije zoper ministrico SD, je SMC zagotovo ne bi podprla – pa čeprav bi, pravijo viri, to najraje storila –, prav tako naj bi glede obrambne ministrice ravnal tudi DeSUS.

Glede tega, kaj storiti z obrambno ministrico, se morajo po besedah do obrambne politike vselej ostrega Mihe Kordiša v Združeni levici še pogovoriti, podobno morajo storiti še v NSi. Iz njihove poslanske skupine so nam namreč sporočili, da so njihovi poslanci SDS sicer prispevali podpise za sklic včerajšnje izredne seje parlamentarnega odbora za obrambo, a kakšne resne razprave v zvezi z ministrico Katičevo še niso opravili.

SVS piše Donaldu Trumpu

SDS se bo tako po pomoč in podporo pri napadih na obrambno ministrico (spet) obrnila na tiste, ki na zatečene razmere opozarjajo najdlje: na sindikate. Predsednik Sindikata vojakov Slovenije (SVS) Gvido Novak, ki je ostro polemiziral že na oktobrskem parlamentarnem odboru za obrambo, ki ga je predsednik Žan Mahnič (SDS) sklical zaradi slabega socialnega stanja pripadnikov Slovenske vojske, je bil oster tudi na včerajšnji nujni seji odbora, ki jo je Mahnič prav tako sklical zaradi stanja v vojski. Poleg tega, pravi Novak, v njegovem sindikatu že pišejo pismo novoizvoljenemu predsedniku ZDA Donaldu Trumpu: »Pozvali ga bomo, naj drži svoje v kampanji izrečene besede o tem, da morajo vse države, ki so članice Nata, brez izjem plačati svoj del – dva odstotka BDP –, sicer jih bodo vrgli iz Nata.«

Finančni načrti Morsa

Mors, v mio. EUR

PODATKI

600

552,6

448,3

389,0

396,0

373,9

366,1

400

350,7

343,9

339,9

200

0

2018*

2017*

2010

2016

2014

2015

2013

2012

2011

*predlog