Več policistov se je v minulih dneh obrnilo na vodstvo Sindikata policistov Slovenije, ker so v začetku novembra prejeli nižjo plačo za oktober, in to kljub dejstvu, da so na podlagi stavkovnega sporazuma napredovali za dva plačna razreda in se je plačna lestvica pri nekaterih s 1. septembrom sprostila. »Seveda smo takoj začeli preverjati, kaj se je zgodilo, in ugotovili, da je takih, ki so prejeli nižjo plačo, več, zato smo od zunanjega izvajalca, ki obračunava plače, terjali pojasnila,« je za Dnevnik potrdil predsednik sindikata Zoran Petrovič.

Kot nam je povedal eden od zaposlenih v policiji, so jim plače napačno obračunavali od julija do septembra. To naj bi se zgodilo zato, ker naj bi vzdrževalec sistema MFERAC, ki je eden najpomembnejših informacijskih sistemov v državi, napačno vnesel podatek pri enem javnem uslužbencu, to pa je povzročilo preplačila od julija do septembra pri več kot 6100 zaposlenih v policiji, ki so prejemali tri mesece previsoke plače, nekateri tudi več kot 300 evrov.

Dvomljiv obračun plač

»Težko verjamem, da tega res ni nihče opazil. Nekateri so bili torej tri mesece tiho, napako so popravili šele pri plači, ki je bila za oktober izplačana v novembru. To torej pomeni, da je bila masa plač, če je na primer v tem času povprečen policist prejel na mesec 150 evrov previsoko plačo, v treh mesecih višja za okoli 2,7 milijona evrov. Res pa je, da plača v policiji zaradi posebnih pogojev dela in številnih dodatkov vsak mesec zelo niha. Ampak če tri mesece nihče ne opazi skoraj tri milijone evrov težkega preplačila, potem je nekaj hudo narobe. Tako narobe, da bi bilo treba obračun plač dodatno preveriti,« meni naš sogovornik, ki ne želi biti imenovan.

Da je do napake pri obračunu plač res prišlo, priznavajo tudi v ministrstvu za notranje zadeve. »Prišlo je do napake pri obračunu nadomestil odsotnosti v breme delodajalca pri izplačilih plač za julij, avgust in september,« pravijo. »V izračun bruto osnove za izračun nadomestila odsotnosti v breme delodajalca so se zaradi napake v aplikaciji dvakrat šteli dodatki za delo ponoči, delo v nedeljo in dela prosti dnevi. Napako je bilo težko odkriti tudi zato, ker večina javnih uslužbencev dela v posebnih pogojih, za kar prejemajo tudi dodatke za opravljeno delo v posebnih pogojih. Ker je bila napaka 'skrita' v izračunu bruto osnove nadomestila, jo je bilo težko opaziti,« pravijo v notranjem ministrstvu.

Vračali bodo lahko po obrokih

Preplačila so znašala od nekaj centov do največ 305 evrov. A več kot 300 evrov sta tri mesece prejemala le dva javna uslužbenca, medtem ko je v povprečju znašalo preplačilo na javnega uslužbenca 68 evrov. Seveda bo preveč izplačane zneske treba vrniti, zato že potekajo aktivnosti za pripravo dogovorov o vračilu. »Glede na višino zneska in višino plače bo javnim uslužbencem omogočeno plačilo v več obrokih,« so povedali v ministrstvu. Razkrili so še, da je razvoj informacijskega sistema za obračun in izplačilo plač ter drugih osebnih prejemkov skupaj z ministrstvom za finance opravilo podjetje RAIS.

»Poleg informacijske podpore za obračun in izplačilo plač ter drugih osebnih prejemkov je omenjeno podjetje razvijalo tudi informacijsko podporo za kadrovsko področje (sistemizacija, pogodbe o zaposlitvi, evidentiranje odsotnosti in drugo). Vse to je vključeno v informacijski sistem MFERAC. Podjetje RAIS je v obdobju sodelovanja za te aktivnosti prejelo dobrih 5,3 milijona evrov. Napako so odpravili v okviru garancije, kar pomeni, da plačila za izvedeno dodatno delo ne bodo prejeli,« so še pojasnili v ministrstvu za notranje zadeve.