Komisija državnega zbora za peticije, ki ji predseduje poslanka SDS Eva Irgl, je obravnavala peticijo za ukinitev plačevanja obveznega RTV-prispevka. Več kot dva tisoč petsto podpisov proti prispevku so Irglovi predali člani podmladka SDS (SDM), ki menijo, da prebivalci Slovenije niso dolžni plačevati javnega servisa, ki je – po njihovem mnenju – »eden od podsistemov v družbi, ki služi tranzicijski levici, da s spretnim kadrovanjem ideološko ustreznih novinarjev ustvarja ustanovo, ki mnogokrat poroča nasprotno od temeljnih členov slovenske ustave«.

Ukinitev parlamentarnega programa?

Mladi demokrati so se obregnili tudi ob veliko število zaposlenih v javnem zavodu. Uvodoma je ostalo neizrečeno, ali predlagajo odpuščanje ali pa računajo na to, da bi z zmanjšanjem oziroma ukinitvijo prispevka RTV Slovenija propadla po »naravni poti«. Predlagali so – več tisoč ljudi jih je pri tem očitno podprlo – da bi bil prispevek poslej, če že ne bi bil ukinjen, zgolj prostovoljen. Glede na stanje duha in zavesti v državi bi to pomenilo konec javnega medijskega servisa. Zgodilo bi se namreč podobno, kot če bi denimo prostovoljnim prispevkom prepustili plačilo učiteljev in profesorjev v osnovnih in srednjih šolah ter na fakultetah.

Včerajšnjo sejo komisije so člani podmladka izkoristili še za obračun z nekaterimi novinarji TV Slovenija, med drugim z (zdaj že nekdanjim novinarjem) Erikom Valenčičem in Heleno Milinković. Njihovi starejši kolegi poslanci pa še z Ljerko Bizilj in Mirjam Muženič.

Minister za kulturo Tone Peršak, ki je pristojen za RTV Slovenija, je bil na seji zaradi predlogov SDM zaskrbljen. »Na podlagi subjektivnih sodb o programu RTV ne moremo sprejemati odločitev o financiranju,« je komentiral predlog ukinitve prispevka. »Potem moramo ukiniti tudi gledališča, založbe, filozofijo, družboslovje in znanost, ki jih ljudje ne želijo podpirati. S tem bi prišli v skušnjavo, da vzamemo za merilo – v slabem pomenu besede – množico in se s tem odpovemo razvoju in napredku.«

Umiritev žogice

Peršak je opozoril, da SDM govori predvsem o informativnem programu. »A večji del produkcije RTV Slovenija so programi za manjšine, otroke, mladino… Te produkcije komercialni mediji ne izvajajo. Če bi ukinili prispevek, bi to pomenilo ukinitev RTV, razen če bi prešli na financiranje z davki, kar pa bi vladajoči politiki omogočilo prevelik vpliv nanjo. Z ukinitvijo prispevka bi se odrekli 75 odstotkom programskih vsebin, ki jih RTV kakovostno ustvarja. Če bi upoštevali, kar predlagate, bi to pomenilo konec distribucije resne glasbe od jazza naprej, konec slovenske avdiovizualne produkcije, konec radijske igre, konec velikega dela publicistike. Ukinili bi celo parlamentarni program. Zdi se mi, da nezadovoljstvo s katero od informativnih oddaje ne more biti razlog, da bi se vsemu temu odpovedali. To bi na primer pripeljalo do tega, da bi zaradi koncentracije lastništva imeli samo še eno vrsto komercialne glasbe – najbolj popularne, a najbolj vprašljive,« je Peršak nagovoril svoje mlade sogovornike.

Predsednica komisije Irglova je razpravo povezala v kritiko RTV in novinarstva, pozivu k ukinitvi prispevka pa ni pritegnila. Sklepov ni bilo, s peticijo so se člani komisije zgolj seznanili. Na koncu so člani SDM celo nakazali, da so s peticijo želeli zgolj »opozoriti na probleme«. »Zavedamo se, kaj pomeni, da bi ukinili RTV-prispevek,« je dejala Maja Bašelj iz SDM. Povabljeni iz RTV Slovenija se seje niso udeležili.