Zdravniki bodo stavko zaostrili v torek, če do ponedeljka v pogajanjih z vlado ne dosežejo bistvenih premikov. Ob zaostritvi bi zdravili le še tiste bolnike, ki jih morajo zdraviti po zakonu. Med drugim bi poskrbeli za otroke, starejše in tiste, ki potrebujejo nujno pomoč, večina bolnikov pa bi morala počakati na konec stavke.

Na Kirurški kliniki UKC Ljubljana imajo težave že ob stavkovni omejitvi dela na 40 ur na teden, je potrdil tamkajšnji specialist travmatologije Marko Jug. »Zelo smo zaskrbljeni. 85 odstotkov našega programa predstavljajo nujne operacije in operacije bolnikov z rakom. Ob 40 urah dela na teden imamo težave že pri zagotavljanju minimuma zdravstvene oskrbe, ki je predpisan z zakonom.« Večina zdravnikov mora kljub stavki tako delati več kot 40 ur, nenujne operacije pa odpadajo. Pred stavko so nemoteno delovanje klinike zagotavljali tako, da je posamezni zdravnik delal tudi 60 do 70 ur na teden, je povedal Jug, nekateri pa tudi več.

Po nedelji še huje

Murskosoboški kirurg Borislav Vrbanec je povedal, da je ta teden pri njih odpadlo okoli deset operacij. Prihodnji teden se bo stanje še bistveno zaostrilo, saj bo odpadlo vseh 35 nenujnih operacij, ki so bile predvidene. Čeprav tamkajšnji anesteziologi ne stavkajo. »Če bi, bi bila ogrožena tudi urgentna zdravljenja. V murskosoboški bolnišnici je zaposlenih 70 zdravnikov, da bi lahko delo opravili v 40 urah na teden, pa bi potrebovali najmanj 35 dodatnih zdravnikov.«

Prvi mož Fidesa Konrad Kuštrin ocenjuje, da se bodo posledice stavke zaostrile že ta konec tedna, torej še pred morebitno formalno zaostritvijo. 40 ur dela na teden, na katere so skušali zdravniki omejiti svoje delo, so mnogi že dosegli in presegli. »Stavka je zaostrena že zdaj, in to vsak dan bolj. Nekateri bodo konec tedna nabrali toliko ur, da jim prihodnji teden nekaj dni sploh ne bi bilo treba v službo. Stavka je opozorila na šibkost zdravstvenega sistema, na veliko pomanjkanje zdravnikov in na to, da delajo bistveno več od kolegov v Evropi. Naš cilj ni škodovati pacientom, ampak spremeniti zdravstveni sistem.«

Pripravljeni na možnost večje gneče na urgenci

Zdravniki so v zadnjih dneh omenjali možnost, da se bo ob upočasnjenem tempu zdravljenj, ki ga je prinesla stavka, konec tedna povečala gneča na urgencah. Na število bolnikov v mariborskem urgentnem centru stavka za zdaj ne vpliva, je pojasnil predstojnik Roman Košir, so pa pripravljeni na možnost večjega števila obravnav. Po potrebi bi tako na urgenco usmerili večje število zaposlenih.

Če bodo stavkajoči sindikat Fides ter vodstva bolnišnic in zdravstvenih domov upoštevali zakonodajo, bi morali za nujna stanja v zdravstvu poskrbeti nemoteno, je spomnil Košir. »Če bo prišlo do povečanja števila bolnikov na urgencah, se bo to zgodilo zaradi slabe organizacije stavke. Povsod bi morali delo organizirati tako, da bi poskrbeli za vsa nujna stanja.«