Ker se ministru za javno upravo Borisu Koprivnikarju s sindikati ni uspelo uskladiti o plačah in dodatkih v javnem sektorju, so zakon o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela začasno dali na stran. Ta predvideva podaljšanje varčevalnih ukrepov v javnem sektorju še za eno leto. Pogajanja med vlado in sindikati javnega sektorja se bodo v prihodnjih dneh nadaljevala, po pričakovanjih nekaterih naših sogovornikov iz vladnih vrst pa tudi še zaostrovala.

»Zaveza vlade je bila: če dogovor s sindikati do ponedeljka tega tedna ni sklenjen, smo dolžni poslance obvestiti, da ni pogojev za sprejem zakona o ukrepih na področju plač,« je dejal Koprivnikar. Čeprav ni jasno, kaj bodo prinesla nadaljnja pogajanja s sindikati, pa sprejemanje proračuna ostaja na dnevnem redu seje državnega zbora prihodnji teden. »Proračun bo na novembrski seji zagotovo sprejet,« poudarjajo naši sogovorniki iz vladnih vrst. »Mi moramo proračunske dokumente sprejeti, da bo država stabilno delovala tudi v prihodnjem letu,« pravi tudi Koprivnikar. Ukrepe o stabilizaciji financ je treba sprejeti v okviru proračuna, torej pred novim letom, še dodaja minister.

Malo manevrskega prostora za sindikate

Ob tem se postavlja vprašanje, koliko manevrskega prostora sploh ostaja sindikatom, saj je višina predvidenih izplačanih plač v proračunu določena. »Vlada sindikatom ne more ponuditi več kot dva ali tri milijone dodatnega denarja,« pravijo naši vladni viri. »Vlada se trudi, da vsem poklicnim skupinam prisluhne, z vsemi se pozorno pogaja in to bomo počeli tudi naprej. Od vseh poklicnih skupin pa pričakujemo razumevanje glede omejitev vlade in širšega interesa države,« je dejal Koprivnikar. »Na neki način moramo najti rešitev; mi upamo na dogovor s partnerji. Če te rešitve ne bo, bo vlada iskala druge možnosti, da v okviru proračunskih finančnih zmožnosti zagotovi tudi porabo,« je dodal. Sprostitev vseh sedaj veljavnih varčevalnih ukrepov na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju bi namreč po vladnih izračunih v prihodnjem letu pomenila dodatnih 215 milijonov evrov.

Vprašanje o usodi proračuna je na včerajšnjem parlamentarnem odboru odprla Alenka Bratušek. Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han ji je odgovoril, da so tudi v preteklosti že sprejeli proračun »na zalogo« in vmes še spreminjali in sprejemali zakone. Proračun pa je kasneje mogoče popravljati z rebalansom.

Pogajanja se bodo po Koprivnikarjevih pričakovanjih nadaljevala najkasneje v tednu dni. Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj nam je včeraj povedal, da povabila na nadaljevanje pogajanj še niso dobili.

Bo v pogajanja le vstopil Cerar?

Sindikalisti s Štrukljem na čelu so sicer vlado pred dnevi ponovno pozvali, naj zamenja glavnega pogajalca, ministra Koprivnikarja, ki je sindikaliste že večkrat razjezil in zato ne uživa več njihovega zaupanja. Kritike na Koprivnikarjev račun je mogoče slišati tudi v obeh manjših koalicijskih strankah DeSUS in SD. Ocenjujejo, da je v svojih pogajalskih nastopih preveč aroganten, in si težko predstavljajo, kako bo lahko našel skupni jezik s Štrukljem. »Morda bi bilo dobro, da bi se v pogajanja vključil premier Miro Cerar,« je mogoče slišati v delu koalicije.

V drugem delu koalicije sicer to možnost dopuščajo, a menijo, da je za zdaj za Cerarjevo vključitev še prezgodaj. Ob tem poudarjajo, da premier podpredsedniku vlade Borisu Koprivnikarju povsem zaupa.