Ameriška predvolilna tekma je pri koncu, danes bodo svoje dokončno povedali volilci. Demokratka Hillary Clinton in republikanec Donald Trump sta leto dni in pol nagovarjala volilce, trošila na stotine milijonov dolarjev za oglase ter se izmotavala iz nerodnih afer, vse to pa je bilo osredotočeno na današnji dan, ko bo imelo 226 milijonov Američanov možnost oddati volilni glas in izbrati 45. ameriškega predsednika. In morda prvo predsednico. Obenem bodo v ZDA volili celotni 435-članski predstavniški dom kongresa, tretjino od stotih senatorjev, dvanajst guvernerjev ter druge politike in organe na bolj lokalnih ravneh.

Prva volišča na vzhodu države se bodo odprla ob šestih zjutraj po lokalnem času oziroma opoldne po srednjeevropskem. Tradicionalno prve rezultate razglasijo v zaselku Dixville Notch v New Hampshiru, kjer takoj po polnoči glasove oddajo vsi prebivalci – približno deset jih je. Toda to je samo simbolika, s katero Amerika zakoraka v svoj volilni dan, ki se bo uradno končal šele v sredo zjutraj po našem času, ko se bodo zadnja volišča zaprla na Aljaski. Takrat bo zmagovalec predsedniške tekme verjetno že znan, in to vsem, kajti volilnega molka v ZDA ne poznajo in bo kampanja tekla tudi danes.

Deseterica odločilnih

Razplet na volilni dan, ki je v ZDA vedno na torek po prvem novembrskem ponedeljku, bo odvisen od razvoja dogodkov v približno desetih zveznih državah, kjer so ankete tako tesne, da ni mogoče statistično zanesljivo napovedati zmagovalca, saj lahko podpora večine zaniha ali proti Trumpu ali proti Clintonovi. Od teh je največ pozornosti usmerjene k Pensilvaniji, Floridi, Ohiu in Severni Karolini, ki so največje med nihajočimi državami. V Pensilvaniji dajejo ankete rahlo prednost Clintonovi, v Ohiu Trumpu. V Severni Karolini in na Floridi, s katero imajo Američani iz leta 2000 veliko problematičnih izkušenj, pa sta si čisto blizu.

Vzporedne volitve v vseh petdesetih zveznih državah za velike televizije in agencijo AP bo izvajalo podjetje Edison Research. Pričakovati je, da v nekaterih zveznih državah televizije zmagovalca ne bodo razglasile takoj po zaprtju volišč, ker bo izid vzporednih volitev pretesen. Volilni zemljevid pa je v vsakem primeru bolj naklonjen Clintonovi (kot prikazuje grafika). Dovolj je, da od nihajočih držav poleg Pensilvanije dobi denimo Kolorado, kjer ima v anketah prednost, potem pa ji za končno zmago in vsaj 270 elektorjev zmanjka zmaga v le še eni od preostalih osmih zveznih držav (izjema je morda Maine, ki je poleg Nebraske edini, kjer se elektorji lahko porazdelijo med več kandidatov). Vse to kaže, pred kako zahtevno nalogo je danes Trump, ki je zato v zadnjih dneh upal, da bi vsaj kakšno državo z zanesljivim vodstvom Clintonove spremenil v nihajočo. Predvsem je ciljal na Michigan in Minnesoto z velikima deležema delavskega razreda.

Clintonova je v zadnjem trenutku dočakala še olajšanje, saj je FBI tudi po novi preiskavi sporočil, da ni znakov kaznivega dejanja v aferi z elektronsko pošto.

Statistike kažejo, da bo letos glasove oddalo največ pripadnikov manjšin v zgodovini ZDA – 31 odstotkov volilnih upravičencev je Latinskoameričanov, temnopoltih, azijskega rodu ali drugih nebelskih skupin. Velikansko vlogo pa bo danes igrala tudi volilna udeležba. O obeh kandidatih ima negativno mnenje največji odstotek volilcev, odkar so jih pred več kot tridesetimi leti v anketah o tem začeli spraševati. Kdo bo torej prepričal več privržencev svoje stranke, da odidejo na volišče? Trump je odtujil veliko žensk in pripadnikov manjšin, Clintonova ima težave z mladimi in levico, ki je simpatizirala s senatorjem Berniejem Sandersom. Vprašanje je kajpak tudi, kako se je odločila večina strankarsko neopredeljenih volilcev.

Demokratom morda senat

Če Clintonova zmaga, jo verjetno čaka republikanska večina v vsaj enem domu kongresa, kar pomeni, da bo zelo težko uresničila večje predvolilne obljube. Demokrati bi danes potrebovali majhen čudež, da bi prevzeli večino v predstavniškem domu kongresa, saj bi morali pridobiti kar 32 sedežev. Pričakovati je sicer, da bodo imeli več kongresnikov kot sedaj, a ne 218, potrebnih za večino.

Precej tesnejša je bitka za nadzor stočlanskega senata. Demokrati morajo pridobiti pet sedežev, ankete pa kažejo, da jim to lahko uspe. Če bi vsaka stranka v senatu dobila po petdeset sedežev, pa bi o nadzoru tega doma kongresa odločal razplet predsedniških volitev. Formalno je namreč predsednik senata ameriški podpredsednik, ki bi imel v tem primeru odločilni glas.

Koga in kako bodo danes volili Američani

agencije, Realclearpolitics.com

PODATKI

Predsedniške volitve

Za zmago mora predsedniški kandidat osvojiti najmanj 270 od 538 elektorskih glasov. Vsaka od petdesetih zveznih držav ima določeno število elektorjev, ki približno odraža njen delež prebivalstva. Kdor zmaga v zvezni državi, četudi za en sam glas, pobere vse njene elektorske glasove (razen v dveh). V številnih zveznih državah je vnaprej mogoče zanesljivo reči, kdo bo tam zmagal. V nekaterih pa tega glede na ankete ni mogoče napovedati. Te države se imenujejo nihajoče države in vanje je usmerjeno največ pozornosti kandidatov, njihovih oglasov in s tem porabe denarja.

180

Hillary Clinton

Donald Trump

236

neodločenih

122

Za zmago je treba zbrati vsaj 270 elektorskih glasov.

NH

PA

WA

Pensilvanija

VT

ME

MT

ND

4

MN

MA

OR

4

SD

ID

WI

NY

RI

MI

WY

CT

IA

NV

20

NJ

Iowa

6

NE

18

OH

Nevada

DE

CO

Ohio

IN

IL

UT

MD

6

Kolorado

WV

CA

VA

DC

KS

MO

9

KY

Severna

Karolina

AZ

NC

15

TN

OK

Arizona

NM

SC

AR

11

GA

AL

MS

Georgia

TX

LA

Teksas

AK

FL

Florida

29

HI

Države, kjer bo po napovedih zmagala Clintonova

Države, kjer bo po napovedih zmagal Trump

Neodločene države, kjer na podlagi anket ni mogoče dovolj zanesljivo napovedati zmagovalca

Volitve kongresa

Američani bodo volili vseh 435 članov predstavniškega doma z dveletnim mandatom in tretjino od stotih senatorjev s šestletnim mandatom. Oba domova imata podobne pristojnosti in predsedniku je najlažje vladati, če ima njegova stranka večino v obeh. Trenutno imajo republikanci v obeh domovih večino, demokrati pa upajo, da se bo to spremenilo.

Senat

Vsaka zvezna država ima dva senatorja. Letos jih bodo volili 34. Od tega je trenutno 24 republikanskih, deset pa demokratskih.

46

Demokrati

Republikanci

46

8

Neodločene tekme

Sedem od teh osmih sedežev je trenutno republikanskih.

Predstavniški dom

Republikanci imajo trenutno 246 kongresnikov, demokrati 186. Slednji bi jih morali za večino pridobiti 32.

190

224

Demokrati

Republikanci

21

Neodločene tekme

V dvanajstih zveznih državah bodo volili guvernerje, nekakšne predsednike in premierje zveznih držav v enem. Volili bodo tudi poslance kongresov zveznih držav, javne tožilce, mestne svete, župane in tako naprej. Na ravni zveznih držav bodo imeli 164 različnih referendumov.