Kandidat opozicijskih socialistov Rumen Radev, ki zagovarja boljše odnose z Rusijo, je s 25 odstotki glasov presenetljivo zmagal v prvem krogu predsedniških volitev v Bolgariji. Kandidatka največje vladajoče stranke in predsednica parlamenta Šeška Šačeva je dobila 22 odstotkov glasov.

Premier grozi z odstopom

Podobno kot v številnih drugih evropskih državah predsednik države v Bolgariji nima veliko pristojnosti. A tokrat so predsedniške volitve izjemno pomembne, ker je v prvem krogu v nasprotju z vsemi anketami zmagal kandidat opozicije. Prozahodni in konservativni premier Bojko Borisov je namreč napovedal, da bo odstopil in s tem izzval predčasne volitve, če 58-letna Šačeva ne bo zmagala v prvem krogu. Tako je hotel čim več volilcev pridobiti za svojo kandidatko.

Šačeva v prvem krogu ni zmagala, Borisov pa obljube ni hotel izpolniti, rekoč, da »noče povzročati zmešnjave v tem tednu« pred drugim krogom. »Počakajmo na dokončen rezultat, nismo še izgubili,« se je reševal iz neprijetnega položaja. »Če bomo izgubili v drugem krogu, se bomo takoj, torej čez en teden, odločili za nove volitve.«

Torej bi v tem primeru Borisov razpisal volitve dve leti pred iztekom mandata. Na predčasnih volitvah bi njegova vladajoča stranka Državljani za evropski razvoj Bolgarije (GERB) sicer ostala najmočnejša, a bi dobila manj poslancev, kot jih ima zdaj. Bolgarija bi se tako spet lahko znašla v političnem kaosu, kot je bila pred oblikovanjem sedanje vlade leta 2014. Borisov, ki hoče utelešati stabilnost, tako grozi Bolgarom z nestabilnostjo, če ga ne bodo poslušali.

»Proruski« general je favorit

Uradno neodvisni kandidat general Radev, ki so ga podprli socialisti, je bil v zadnjih dveh letih poveljnik bolgarskih letalskih sil. Velik strokovnjak za zračne sile je postal predvsem s študijem v ZDA. Kot socialisti pa se tudi on zavzema za boljše odnose z Rusijo in za odpravo evropskih sankcij, vendar je v svoji izjavah obenem za evroatlantsko usmeritev Bolgarije in za spoštovanje obveznosti, ki jih ima Bolgarija do EU. Pravi pa tudi: »Ne bom dovolil, da bi Bolgarija v EU postala geto za migrante.« Triinpetdesetletni Radev, ki mu nasprotniki očitajo, da nima izkušenj v politiki, je prepričan o zmagi v drugem krogu. V resnici še ni povsem jasno, kako bodo v drugem krogu glasovali volilci devetnajstih kandidatov, ki so v prvem krogu izpadli. Še posebej je pomembno, za koga bodo glasovali volilci tretjeuvrščenega Krasimirja Karakačanova, kandidata treh nacionalističnih strank, ki je dobil 15 odstotkov glasov, a se po prvem krogu ni hotel opredeliti za nobenega od finalistov.

Socialisti so veseli nepričakovane zmage v prvem krogu. Pametno je bilo, da so za svojega kandidata postavili generala, saj je vojska ena redkih institucij, ki ji Bolgari zaupajo. Korupcija je spravila na slab glas zlasti politike. Veliki težavi za državo, kjer je povprečna plača 480 evrov, sta tudi izseljevanje in majhna rodnost.