Na zatožno klop kranjskega okrožnega sodišča so danes sedli štirje obtoženi predelave in preprodaje konoplje. Ugo Grbec se brani s prostosti, Anes Dukić je v hišnem priporu, Danijel Oset in Matjaž Smolinsky pa sta v priporu že eno leto. Slednjega so prav danes za čas glavne obravnave preselili iz koprskega zapora v Ljubljano. Kot je pojasnila sodnica Milena Turuk, bodo tako privedbe na glavno obravnavo preprostejše, saj so prometni zastoji že nekajkrat povzročili prestavljanje narokov. Smolinsky je z odločitvijo nezadovoljen in si želi domov v hišni pripor, je pojasnil sodnici, ta pa je odvrnila, da mora o njegovi prošnji odločati senat sodišča.

Vsak za svoje težave

Vsi štirje obtoženi so danes zanikali tudi sodelovanje v hudodelski združbi. Z izjemo Dukića so že v predkazenskem postopku navedli vsak svoje razloge za uporabo konoplje v zasebne namene. Oset si je s skrbjo za konopljo zagotovil streho nad glavo, ko je pred časom prišel iz zapora. Njegov zagovor je povzela sodnica, saj so se danes vsi branili z molkom. Živel je v hiši prvoobtoženega Martina Bohneca na Sviščakih, v zameno za to pa je skrbel za rastline in pripravljal konopljino olje. Sam ni bil uporabnik konoplje.

»Konopljo sem imel za lastno uporabo,« pa je v predkazenskem postopku dejal Smolinsky. Z njo si je zdravil manično depresijo, saj se po njegovi pripovedi zdravila zaradi preveč stranskih učinkov niso obnesla. Če bi njene blagodejne učinke poznal že prej, bi z njo poskušal pomagati tudi očetu, je dodal. Ugu Grbcu pa je, kot je dejal, konoplja pomagala pri težavah s spanjem, ki si jih je nakopal z menjavo službe, potem ko je skoraj dve desetletji delal kot pek.

Sprejel ponudbo tožilstva

Kriminalno združbo so gorenjski in primorski policisti z obsežnimi hišnimi preiskavami razkrinkali pred enim letom. V njej naj bi delovalo 33 oseb, starih med 26 in 68 let. Zakrivili naj bi 159 kaznivih dejanj v povezavi s prepovedanimi mamili. Medtem ko so konopljo gojili in predelovali v stanovanjskih in poslovnih prostorih predvsem na Gorenjskem in na Primorskem, so jo preprodajali po vsej državi in v sosednjih Avstriji in Italiji.

Kot je znano, je kranjsko okrožno sodišče že prejšnji mesec po sporazumu o priznanju krivde prvoobtoženega Martina Bohneca obsodilo na štiriletno zaporno kazen. Poleg tega mu je naložilo še vračilo 44.700 evrov protipravno pridobljenih sredstev. Bohneca je zahteva sodišča presenetila in po izreku sodbe je dejal, da denarja nima, saj se z nečednimi posli ne bi ukvarjal, če ne bi imel težav s preživljanjem svoje družine.