»Notranji oblikovalci okrog sedežnih garnitur kreiramo osrčje dnevnega prostora, ki med drugim tudi predstavlja osrčje celotnega doma. V dnevnem prostoru posedimo sami, s partnerjem ali družino, kadar koli najdemo čas za to. Kadar nas doma obiščejo prijatelji, jih povabimo, naj sedejo v dnevno sobo. V tem prostoru preživljamo svoj cenjeni prosti čas, pa najsi bo to gledanje televizije, igranje iger, uživanje ob kaminu, poležavanje …« pravi notranja oblikovalka Anita Janjič, in dodaja, da je glede na vse, kar počnemo na sedežni garnituri, res pomembno, da se na njej počutimo dobro. »K dobremu počutju pa med drugim v veliki meri prispeva ustrezno oblikovan prostor okrog premišljeno izbrane sedežne garniture ter njena umestitev v celoten prostor, pri čemer pazimo na oblikovalsko celovitost oziroma stil celotnega doma.«

Eden pomembnejših delov pohištva v domu je skozi zgodovino doživel kar nekaj sprememb. »V 50. in 60. letih so bile popularne zofe ali kavči v družbi foteljev. V tistem času je bila zofa namenjena formalnemu, uglajenemu druženju, posebej v petdesetih, ko je ta kos pohištva predstavljal določen prestiž v stanovanju, zato so bile oblikovane za pravilno, pokončno sedenje, s srednje visokimi naslonjali. V 70. letih so bile zofe oblikovane asimetrično in so postale bolj udobne,« pravi naša sogovornica in dodaja, da so zaradi izjemno zanimivega oblikovalskega sloga v prostoru delovale kot umetniški kos. »V 90. letih so se pojavile prve ravne minimalistične linije, medtem ko je milenij prinesel pravi razcvet minimalizma. Linije so postale strogo ravne, sedežna garnitura pa se je v primerjavi s preteklimi obdobji občutno povečala in tako v prostoru začela zasedati vse več prostora. Iz vse večje potrebe po druženju in sproščanju doma so oblikovalci sedalni del sedežne garniture razširili, naslonjala pa občutno znižali.« Če gre zaupati trendom, ki jih narekuje najbolj znan pohištveni sejem v Milanu, pa bodo naše domove krasile sedežne garniture z manj strogimi linijami, oblikami.

Najbolj so izstopali tisti, ki izražajo glamur

Našo sogovornico smo povprašali, kakšne trende zapovedujejo oblikovalci za prihodnost. »Med razstavljenimi modeli je bilo poleg priljubljenih kotnih garnitur opaziti vse več zof ali kavčev. Med vsemi so najbolj izstopali tisti, ki izražajo glamur! Sedežne garniture po daljšem obdobju ravnih linij ponovno dobivajo bolj zaobljeno obliko. Oblečene v diskretno svetlikajoč se velur, ki je lahko prešit, popolnoma napet ali pa prefinjeno naguban, dajejo zapeljivo prestižen videz. Z zavitimi linijami in mehkobo materialov kot take vabijo z udobnostjo, hkrati pa prevzamejo centralno vlogo v ambientu,« pravi Janjičeva in dodaja, da se po slogu umikajo od minimalizma, vendar se še vedno lepo ujamejo v družbi minimalističnih kosov pohištva, še zlasti pa z naravnim lesom. »Na tem mestu govorim o kosih pohištva prestižnih oblikovalskih hiš, kot so Fendi, Versace, Trussardi, Knoll, Minotti …, namenjenih ljudem z izbranim okusom, ki so pripravljeni ob nakupu seči globlje v žep.«

Oživili privlačen stil preteklosti

Po besedah Janjičeve so poleg velurja še vedno prisotni naravni materiali, kot so usnje, reciklirano usnje (vintage) in priljubljene mikrotkanine z različnimi učinki. Sicer pa je vpliv skandinavskega dizajna, ki je prevzel oblikovalski svet na številnih ravneh, močno prisoten tudi v svetu sedežnih garnitur in se izraža z značilnostmi, kot so na primer srednje visoka in visoka naslonjala, leseni okvirji in noge, oblečeni gumbi in tanjša ogrodja. »Oblikovalci pohištva so ponovno oživili privlačen stil iz 50., 60. in 70. let«

Kaj pa barve? Poleg že ustaljenih odtenkov sive, rjave ter barve smetane, tako naša sogovornica, so zgolj z barvo naredili močnejši vtis sedežne garniture, zofe in fotelji v odtenkih pastelno rožnate, pudra, do rožnato rožnate, tudi v modri barvi, od nebesno modre pa do barve globokega oceana, nato v pastelno ter travnato zeleni barvi. Med močnejšimi toni pa so začinjeno izstopale tiste v kurkuma rumeni in oranžni barvi cimeta.

Posvet z oblikovalcem je dobrodošel

Ne glede na to, ali urejamo prazen prostor ali pa menjamo le nekatere kose pohištva v dnevni sobi, poudarja Janjičeva, je pred nakupom vedno treba prostorsko načrtovati, da se izognemo poznejšim neljubim situacijam. »To je faza, v kateri je posvet z notranjim oblikovalcem resnično dobrodošel! Dnevne sobe delujejo nasičene, kadar je v njih preveč pohištva! Velikost sedežne garniture mora biti v sorazmerju s celotno površino prostora, kot tudi v razmerju z ostalim pohištvom ter njegovo količino, torej za manjši prostor se bomo odločili za manjšo sedežno garnituro ali kavč, v večjih prostorih je možnosti več in si lahko poleg sedežne garniture omislimo še ustrezen fotelj, počivalnik, taburet in podobno.« Pri načrtovanju prostora je treba pomisliti na naše življenjske navade in potrebe. Torej – šele ko imamo izdelan celoten prostorski načrt z vsem pripadajočim pohištvom, se odpravimo v trgovino. Pri vsem skupaj pa seveda sledimo oblikovalskemu stilu, ki smo si ga začrtali pri opremljanju doma.

Za manjši prostor izdelano po meri

Precejšen izziv je prostorsko urejanje manjših stanovanj ali garsonjer, kjer kreativnost res pride do izraza. Na trgu je težje najti manjše sedežne garniture kot velike, zato naša sogovornica svetuje, da se je v takih primerih najbolje odločiti za sedežno garnituro, izdelano po meri pri izdelovalcih oblazinjenega pohištva.

Na voljo so zofe z različnimi funkcijami, ki zadostijo potrebam in situacijam posameznikov. Sedežna garnitura s posteljno funkcijo služi komu kot spalnica vsak dan, lahko pa služi tudi kot občasna namestitev za goste. V manjši prostorih, kjer je še shranjevanje stvari posebej velika težava, je nadvse dobrodošla zofa s predali. Moramo pa se zavedati, poudarja Janjičeva, da so tovrstne izvedbe zaradi drugačnih načinov blazinjenja po navadi nekoliko manj udobne za sedenje.

Dajati mora ugoden občutek

Arhitektko in notranjo oblikovalko smo povprašali tudi glede materialov sedežnih garnitur: kateri so estetsko privlačnejši in katere je lažje vzdrževati? »Nekateri prisegajo na usnje, ker je naraven material, ki se ga enostavno vzdržuje, je brezčasen. Zelo enostavne za vzdrževanje so mikrotkanine, ki so lepe na pogled in hkrati prijetne na otip. Glede na trende, opažene na milanskem sejmu, bi priporočila tiste, ki dajejo videz velurja, in vse tiste, ki izražajo toplino,« pojasnjuje Janjičeva in dodaja, da je določeno pozornost treba nameniti tudi trdoti, saj sedežno po navadi kupujemo za daljše obdobje.

Svetuje, da kadar jo kupujemo, jo moramo videti, otipati, nanjo sesti, ne smemo se bati na njej tudi raztegniti, leči, skratka, jo preizkusiti tako, kot da jo že imamo doma. »Morda se nam mehke zofe zdijo prijetne na prvi vtis, ker nas dobesedno potegnejo vase … Trdota sedežne je odvisna od kakovosti polnila. Sedežna nam mora dati ugoden občutek, vendar ne sme biti premehka. Izjemno mehke sedežne precej hitro izgubijo formo in imajo posledično kratko življenjsko dobo.«

Z barvno shemo celotnega ambienta

In nenazadnje: kako pomembna je barva sedežne in kakšne so trenutne smernice? Previdnost pri izbiri barve nikoli ni odveč, zato se pri tem ne prepuščamo trenutnemu navdihu, opozarja naša sogovornica. Barva sedežne nam mora biti všeč, hkrati pa naj se ujema z barvno shemo celotnega ambienta. Nevtralne barve so brezčasne, vedno lepe in sprejemljive za večino ljudi. »Za tiste, ki ljubijo barve in se z njimi radi izrazijo tudi v svojem bivališču, lahko izstopajoča sedežna opravi izjemen učinek tako na prostor kot tudi na njihovo počutje doma. Torej, zakaj ne? Pa ne pozabite, sedežno kupujemo zase in za svoj dom,« še pravi Janjičeva in dodaja, da je v svoji praksi nemalokrat srečala stranke, ki so kupovale po trenutnem navdihu in potem že po letu ali dveh ugotovile, da jim garnitura ne ustreza več. »Zaradi tega pri drznih barvah in oblikah priporočam posvet z notranjim oblikovalcem.«