Prvak SDS Janez Janša je marca letos na omrežju twitter urednico informativnih oddaj na RTV Mojco Šetinc Pašek in Eugenijo Carl označil za odsluženi prostitutki po tem, ko je Carlova v osrednjem televizijskem dnevniku poročala, da so se med člani facebook skupine Legija smrti znašli tudi nekateri člani SDS. Janšev tvit je močno odmeval v javnosti, prizadeti novinarki pa sta se odločili, da zaradi tvita Janšo kazensko ovadita in odškodninsko tožita vsaka za 6000 evrov. »Vesela sem, da je sodišče ugotovilo, da nihče ne sme žaliti kar povprek, tudi prvokategorni politiki ne,« je z odločitvijo okrajnega sodišča v Velenju, ki je obravnavalo njeno odškodninsko tožbo, zadovoljna Šetinc-Paškova. Janšev tvit je obsodila strokovna in širša javnost, pri Svetu Evrope pa so Janšev tvit celo označili za najvišjo stopnjo pritiska na novinarje.

Janša tožbe sploh ni prevzel

Zanimivo je, da Janša na odškodninsko tožbo ni odgovoril in je sploh ni prevzel, čeprav ga je vročevalec večkrat iskal in mu nazadnje tudi pustil obvestilo, kje lahko pošto prevzame. Sodišče je zato izreklo zamudno sodbo in tožnici prisodilo zahtevani znesek. »Takšen zapis, kot je obravnavani, je že sam po sebi objektivno žaljiv, ne glede na to, kdo ga je napisal, s kakšnim namenom in na koga se nanaša,« je v sodbi zapisal sodnik Andrej Jerin. Dodal je, da vsebina zapisa izrazito izstopa iz okvira svobode govora in da ta pravica tudi sicer ne sme in ne more posegati v osebno dostojanstvo druge osebe. »Ta poseg pa je bil še toliko bolj intenziven zaradi velike medijske odzivnosti, saj sta oba udeleženca tudi v širšem družbenem okolju razmeroma znani osebi. Tudi zato sodišče ne dvomi, da je tožnica zlasti v zasebnem življenju doživljala velike stiske,« je še zapisal sodnik.

Tožnica je v tožbi zatrjevala, da jo je Janšev zapis močno prizadel, ne samo nje, ampak tudi njeno družinsko življenje. Sodišče je zato presodilo, da je 6000 evrov, kolikor je od Janše zahtevala Šetinc-Paškova, pravična in primerna odškodnina glede na vrsto in obseg škode. Janša se sicer na sodbo lahko pritožbi, vendar je v pravnem pouku jasno zapisano, da sodbe ni mogoče izpodbijati zaradi zmotne in nepopolne ugotovitve dejanskega stanja. Podobno odločitev glede svoje odškodninske sodbe pričakuje tudi novinarka RTV Eugenija Carl.

V Celju se obeta sojenje

Se bo pa Janša v vsakem primeru moral soočiti z novinarkama v sodni dvorani, saj sta zaradi žaljivega tvita poleg odškodninskih tožb vložili tudi zasebno kazensko tožbo. Janša je v tem primeru tožbi ugovarjal, vendar je zunajobravnavni senat okrožnega sodišča v Celju njegov ugovor zavrnil. Senat, v katerem so zasedali trije sodniki, je v obrazložitvi sklepa zapisal, da iz dejstev oziroma trditev, ki so jih presojali, izhaja »utemeljen sum, da je obdolženec storil očitano mu kaznivo dejanje«. Na celjskem sodišču bodo zato v naslednjih mesecih razpisali glavno obravnavo. Janši za javno razžalitev grozi denarna kazen ali šest mesecev zapora, a glede na sodno prakso mu bo, če bo obsojen, izrečena kvečjemu pogojna zaporna kazen.