Višje sodišče v Ljubljani je leta 2014 pravnomočno odločilo, da je kupo-prodajna pogodba med Mestno občino Ljubljana in družbo Tritonis, ki je od občine kupila parkirišče ob Vojkovi cesti, nična. A čeprav sta minili že več kot dve leti in pol, Tritonis občini ni vrnil parkirišča, občina pa družbi ni vrnila vplačane kupnine in zamudnih obresti.

Sprti strani sta se včeraj ponovno srečali na sodišču, ker je občina lansko leto proti Tritonisu vložila tožbo v višini 6,6 milijona evrov. Kaj natančno s tako visokim zneskom vtožuje, nam na občini včeraj ni uspelo izvedeti. A na sodišču se je izkazalo, da občina zaradi hipoteke, s katero je Tritonis obremenil zemljišča, slednjih ne more skupaj s hipoteko prevzeti v svojo last. Odvetnica Tritonisa Tadeja Žibred je sodnici Heleni Miklavčič zagotovila, da je Tritonis poplačal kredit do Sberbank, in predlagala, naj se sodišče pri banki prepriča, ali je to res.

So parcele resnično brez hipotek?

Občinska odvetnica Ines Najvirt iz odvetniške družbe Čeferin pa je te navedbe označila za navadno sprenevedanje. Najvirtovi se je namreč zdelo samoumevno, da bi Tritonis dokazila, ki mu koristijo, sodišču predložil že sam. Žibredova je odvrnila, da niso imeli dovolj časa, da bi do glavne obravnave pridobili dokazila.

»Če obstajajo dokazila, da so nepremičnine neobremenjene s hipoteko, da je torej Tritonis poravnal svoje obveznosti do banke, potem je zadeva zelo preprosta,« je ocenila Najvirtova, ki je zagotovila, da v tem primeru občina lahko prevzame nepremičnine, Tritonisu pa vrne kupnino in obresti. A hkrati je opozorila, da naj bi Tritonis sporne nepremičnine obremenil z novo hipoteko Hypo Alpe Adria Bank (zdaj Addiko bank). Zemljiška knjiga razkriva namero omenjene banke, da s hipoteko zavaruje kredit v višini 860.000 evrov. Sodišče je sicer dovolilo vpis, a se je Tritonis na ta sklep pritožil ravno zaradi dejstva, da je višje sodišče pravnomočno razveljavilo pogodbo z občino in da torej ne more zastaviti nepremičnin, ki niso njegove.

Za dodaten komentar smo želeli vprašati zdaj že nekdanjega direktorja Tritonisa Damjana Bremca, vendar na naše klice ni odgovoril. Poklicali smo tudi družbo Tritonis, ki jo zdaj vodi srbski državljan Adel Nikolić, vendar odgovora prav tako nismo prejeli.

Janković se je uspešno izognil sodni preiskavi

Spomnimo, zgodovina tega spora sega v leto 2009, ko je družba Tritonis na javni dražbi od občine za nekaj manj kot 1,1 milijona evrov kupila parcele ob Vojkovi cesti, ki v naravi predstavljajo del parkirišča ob petih poslovnih stavbah. Pozneje sta družba PNZ in ministrstvo za obrambo, ki imata prostore v teh stavbah, vložila tožbi, s katerima sta izpodbijala pogodbo. PNZ in ministrstvo sta namreč na sodišču zagotavljala, da so prodane parcele v resnici skupno pripadajoča zemljišča peterice poslovnih objektov. Višje sodišče je v obeh primerih leta 2014 presodilo, da je pogodba med občino in Tritonisom nična.

Nekdanji direktor Tritonisa Bremec je zaradi domnevne goljufije ovadil ljubljanskega župana Zorana Jankovića in njegove sodelavce, ker naj bi vedeli, da so Tritonisu prodajali zemljišče, ki v resnici nikoli ni pripadalo občini. Svoje navedbe je podkrepil tudi z dokumentom, v katerem je eden od občinskih oddelkov ugotavljal, da je zemljišče funkcionalno. Tožilstvo, ki je vodilo postopek proti Jankoviću, je zahtevalo uvedbo sodne preiskave, vendar je višje sodišče po pritožbi Jankovićevih pravnih zastopnikov presodilo, da predloženo dokazno gradivo ne zadošča za uvedbo preiskave, zato mu ni bilo treba sesti na zatožno klop.