Včerajšnja odločitev kranjske sodnice Marjete Dvornik, da je Thaqi Alban kriv umora bohinjskega učitelja Pavla Zupana iz koristoljubja in da mora za 17 let v zapor, je povzročila nezadovoljstvo, zato sta tako obramba kot tožilstvo napovedala pritožbo.

Nezadovoljna s prenizko kaznijo je tožilka Marija Marinka Jeraj, ki je za Albana predlagala 25 let zapora: »Obsodilno sodbo sem pričakovala, prav tako sem pričakovala izrek nižje kazni, kot sem jo predlagala,« je dejala. »Mislim pa, da je izrečena kazen prenizka, zato bom zoper njo vložila pritožbo. Nobena kazen ne more povrniti življenja, 17 let zapora za takšno kaznivo dejanje pa se mi zdi odločno premalo. Spoštujem odločitev sodnice, se pa z njo ne strinjam.«

Čeprav je včeraj izrečena zaporna kazen nižja celo od tožilkinega predloga za primer priznanja krivde – najprej je za ta primer predlagala 20 let zapora, pozneje pa je še za dve leti popustila – s sodbo ni zadovoljen niti Albanov zagovornik po uradni dolžnosti Žiga Novak, ki je prav tako napovedal pritožbo. »Po mojem mnenju bi se dejanje moralo kvalificirati kot uboj, in ne kot umor, in v tem primeru bi prišel v poštev povsem drug kaznovalni okvir. Kazen je tako še vedno previsoka, saj obdolženec pred izvršitvijo dejanja ni imel namena vzeti življenja Zupanu,« meni odvetnik, sporno pa se mu zdi tudi, da sodišče ni ugotovilo Albanove bistveno zmanjšane prištevnosti med dejanjem.

Motiv je bilo koristoljubje

Sedemindvajsetletni Thaqi Alban je po mnenju sodnice Dvornikove bohinjskemu učitelju Pavlu Zupanu iz Nomenja življenje vzel iz koristoljubja. Da ne gre za uboj, so sodnico prepričale okoliščine in dokazi. Sprva sicer Alban ni imel glavnega cilja Zupanu, h kateremu je prišel po denar, vzeti življenja, a se je to spremenilo, ko se je Zupan začel upirati. »Takrat se je oblikovala odločitev, da mu vzame življenje, motiv je bilo koristoljubje, pri dejanju pa je bil povsem prišteven,« je povedala sodnica.

Kljub vsemu pa je sodnica Albanu štela v prid, da osebno ni bil pobudnik načrtovanega ropa, da ni imel pomembne vloge pri njegovem organiziranju, pred tem pa še ni bil kaznovan. »Tudi priznanje kaznivega dejanja in obžalovanje sta olajševalni okoliščini,« je dodala Dvornikova. Izrečena zaporna kazen in vrnitev 80 evrov, s katerimi se je pri tem okoristil, je po njenem primerna in pravična in bo po njenem pričakovanju imela učinek na prihodnje življenje storilca.

Prišel na zmenek in se ujel v past

Kot je znano, se je Thaqi Alban 2. novembra 2014 k bohinjskemu učitelju Pavlu Zupanu v Nomenj odpravil na pobudo znanca Djemila Ale in njegovih sodelavcev Jetona Fide in Shklqima Banushija. Ti so pri 58-letniku opravljali gradbena dela in predvidevali, da ima v hiši kar okoli 100.000 evrov gotovine. Do Zupanove hiše se je usodnega dne odpravil le Alban, ki ga Zupan ni poznal, pod pretvezo, da od njega želi kupiti les. Zupan mu je odvrnil, da mu lahko proda samo kozje mleko, in ko je Alban privolil v nakup, se je učitelj obrnil, da bi šel v hišo. Takrat ga je storilec začel tolči po glavi, a takšnega upora domnevno »šibkega starca« ni pričakoval, zato si je pomagal z orodjem. S kleščami in gasilsko sekirico je po ugotovitvah obdukcijskega poročila od 9- do kar 14-krat udaril Zupana po glavi. Iz hiše je odšel z okoli 500 evri gotovine, Zupan pa je po nekaj urah umrl zaradi odpovedi obtoka in dihanja, izkrvavitve in zadušitve s krvjo.

Alban je bil nato skoraj leto in pol na begu, policisti pa so potrpežljivo čakali, da se vrne v Slovenijo. Prijeli so ga, ko se je letošnjo zimo iz Nemčije vrnil v Celje. Kot so na eni od preteklih obravnav pojasnili kriminalisti NPU, so Thaqija zvabili v Slovenijo prek družbenega omrežja, na katerem se je eden od kriminalistov izdajal za dekle, ki naj bi nanj čakalo v Celju. Tam so ga prijeli in mu odvzeli vzorec DNK; ta se je ujemala z biološkimi sledmi na kraju umora.

Umoru bohinjskega učitelja naj bi prisostvoval oziroma naj bi rop pri njem organiziral še četrti član roparske združbe, Djemil Ala, ki je še vedno na begu. Jeton Fida in Shklqim Banushi pa sta bila obsojena na eno leto in osem mesecev zapora za rop učitelja. Ker je njuna sodba že pravnomočna, sta že začela alternativno prestajanje kazni, ki jima jo je določilo sodišče – vsak od njiju mora opraviti 980 ur dela v splošno korist.