Po tem, ko je namestnik načelnika generalštaba Slovenske vojske generalmajor Alan Geder na seji parlamentarnega odbora za obrambo povedal, da se zaradi pomanjkanja kadra praznijo vojaške enote, je eden od vojaških sindikatov na svoji spletni strani objavil novico, da vojaki zapuščajo vojsko tudi zaradi dobro plačanega dela v zahodni Afriki, v Maliju.

Navedbe Sindikata vojakov Slovenije (SVS) smo preverili. Ne glede na to, da odgovorni v zaposlitveni posredniški agenciji v Maliju, prek katere delajo naši nekdanji vojaki, svojim delavcem ne pustijo javno govoriti o svojem aktualnem delu, lahko z gotovostjo zapišemo, da v zahodnoafriški državi z dobrimi petnajstimi milijoni prebivalcev trenutno službujejo najmanj trije nekdanji pripadniki Slovenske vojske (SV). Kot pravi eden od njih, vodstvo podjetja, za katero delajo, Slovencem ne dovoli javno govoriti. »Vsi smo si tudi enotni, da nismo dolžni nikomur dajati intervjuja, izjav ali česar koli pojasnjevati. Smo profesionalci, ki profesionalno, strokovno in pošteno opravljamo svoj poklic. Zato prosimo za razumevanje ter upoštevanje naše želje in pravice do anonimnosti,« je še dodal.

Rudnike zlata varuje več kot pet Slovencev

Eden do vojakov, ki trenutno sodeluje z agencijskim delodajalcem v Maliju in je znotraj SV deloval v specializiranih enotah, je pred nekaj leti končal drago izpopolnjevanje v ZDA, kasneje pa je bil operativec SV v misiji Združenih narodov v Libanonu oziroma na misiji Evropske unije v Čadu.

Po naših podatkih je Slovencev, ki delajo za menda angleško agencijo v Maliju in ji prodajajo svoja vojaška znanja, več kot pet oziroma več, kot je tam pripadnikov SV prek misije EU tudi uradno. Njihovega točnega števila nam za zdaj ni uspelo odkriti. Tiskovni predstavnik SV Simon Korez o tem, koliko naših nekdanjih vojaških specialcev, izšolanih na račun slovenskih davkoplačevalcev, svoje znanje zdaj prodaja tujim podjetjem, ni vedel povedati ničesar. Tudi Aleš Sila iz službe za odnose z javnostmi na obrambnem ministrstvu, ki je prejšnji četrtek in petek skupaj z obrambno ministrico Andrejo Katič in načelnikom generalštaba SV, generalmajorjem Andrejem Ostermanom obiskal naš kontingent v Maliju, o nekdanjih specialcih naše vojske, ki varujejo rudnike zlata, ni vedel povedati nič: »Prvič slišim, o tem na ministrstvu ne vemo ničesar«.

Ni jasno, ali se prodajajo zakonito ali ne

V sedanjem, tretjem mandatu misije Slovenija v Maliju sodeluje s sedmim kontingentom SV, ki ga sestavlja pet pripadnikov: dva delujeta v sestavi poveljstva centra za usposabljanje v Koulikoru, trije pa v sestavi skupin za usposabljanje malijskih oboroženih sil pri pehotnem usposabljanju in usposabljanju mehaniziranih enot znotraj centra. Tega, ali ti vojaki poznajo svoje nekdanje službene kolege, nam še ni uspelo preveriti, prav tako ne, ali naši nekdanji specialci svoje znanje prodajajo zakonito ali ne. Izvedeli pa smo, da njihov delovni čas traja dva meseca, nato so mesec dni prosti, kar večina izmed njih izkoristi za obisk družin v domovini. Eden od njih v Slovenijo po naših informacijah prihaja sredi prihodnjega meseca.

Nekdanji pripadniki SV so v Maliju, ki v Afriki velja za največjega proizvajalca zlata, v rudnikih pa po podatkih organizacije Human Rights Watch dela tudi več kot 40.000 otrok, med njimi tudi šestletniki, med najbolj iskanimi. Veljajo za zanesljiv, izredno usposobljen in predan kader. A kljub dejstvu, da Slovenci za svoje delo prejmejo med 5000 in 10.000 evri neto na mesec, nekdanje pripadnike tujih vojska agencije, ki večinoma za Švicarje oziroma za državljane Arabskih emiratov opravljajo posle varovanja rudnikov zlata, plačujejo bistveno več. Kot so nam povedali naši sogovorniki, so nekdanji slovenski vojaški specialci »hitro zadovoljni s plačilom, sploh če ga primerjajo s plačami, ki so jih prej prejemali pri svojem prvem delodajalcu, Slovenski vojski«.

Obrambna ministrica Andreja Katič in načelnik generalštaba SV, generalmajor Andrej Osterman sta se sicer ravno pred štirimi dnevi v malijskem glavnem mestu s tamkajšnjim obrambnim ministrom Abdouleyejem Idrissem in načelnikom malijskih oboroženih sil brigadirjem Didierjem Dackom pogovarjala o stabilnosti in razvoju Malija. Prav vsi pripadniki SV, s katerimi smo govorili konec tedna, so povedali, da bi svojo službo nemudoma zamenjali za delo v malijskih rudnikih. Eden izmed pravi, da se za službo varnostnika že dogovarja. Govorili smo z desetimi pripadniki SV.